Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na co przygotowany był olsztyński ratusz w czasie Zimnej wojny?

Ratusz w Olsztynie

Miejska Formacja Obrony Cywilnej składająca się z ratowników wolontariuszy czy program Bezpieczny Olsztyn – tak mogą wyglądać dziś działania dotyczące Obrony Cywilnej.

Instytucje oraz osoby, które angażują się w zapewnienie bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach zostały nagrodzone podczas obchodzonego w Olsztynie Światowego Dnia Obrony Cywilnej.

– Do zakończenia tzw. zimnej wojny Obrona Cywilna była bardzo poważnie traktowanym przygotowaniem ludności na wypadek np. ataku nuklearnego – przypomina Kazimierz Neumann z olsztyńskiego Urzędu Miasta. – To były poważne przygotowania. Tu w magazynie urzędu miasta były przygotowane sprzęty do ochrony skór, dróg oddechowych dla znacznego procenta mieszkańców. Było konkretne zagrożenie i na to ze strony rządowej szły bardzo duże pieniądze – wspomina.

Od 2007 roku system Obrony Cywilnej znacznie się zmienił. Wówczas wyodrębnione zastało Zarządzanie Kryzysowe, które zajmuje się działaniami na wypadek np. klęsk żywiołowych. Sama Obrona Cywilna skupia się więc bardziej na problemach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na wypadek wojny.

 

(osk)

Więcej w obrona cywilna, ratusz Olsztyn
Procedury bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach

Po zamachach terrorystycznych w Brukseli rozgorzała dyskusja na temat procedur bezpieczeństwa. Podczas wtorkowych zamachów w Brukseli zginęły 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych, w tym...

Zamknij
RadioOlsztynTV