Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Możesz uzdrowić ciało i uratować Ziemię zmieniając tylko to, co jesz

Fot. PAP/Kalbar

Definicja zdrowego odżywiania poszerza się, odnosząc się nie tylko do zdrowia ciała, ale również do zdrowia naszej planety. W minionym roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ogłosili ideę diety „planetarnej”, która ma uzdrowić ciało i ziemię. Idea trafiła na podatny grunt.

„Światowa dieta musi się radykalnie zmienić” – apelował w minionym roku Walter Willett z Uniwersytetu Harvarda. „Planetarna dieta” jest w dużej mierze oparta na roślinach i produktach pełnoziarnistych. Według wytycznych, dopuszcza ona spożycie jednego burgera wołowego w tygodniu i dwóch porcji ryb. Głównym źródłem białka są rośliny strączkowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przekonują, że jest to dieta, w której nie ma przegranych, są tylko wygrani. Wskazują, że taki model żywienia pozwoli uratować co najmniej 11 milionów ludzi rocznie od śmierci spowodowanej przez niezdrową żywność, a jednocześnie zapobiec upadkowi świata naturalnego, od którego zależy ludzkość.

Okazuje się, że nie było to głuche nawoływanie do zmian. Potwierdzają to najnowsze badania, z których wynika, że coraz więcej konsumentów zmienia swoje nawyki żywieniowe myśląc nie tylko o swoim zdrowiu, ale również o kondycji naszej planety. 64 proc. konsumentów twierdzi, że chce zmniejszyć swój ślad węglowy, aby chronić planetę dla przyszłych pokoleń, a 50 proc. konsumentów twierdzi, że ogranicza lub rezygnuje ze spożycia mięsa ze względów środowiskowych, wynika z najnowszych ustaleń, na które powołuje się serwis Wunderman Thompson Intelligence. Jak czytamy dalej, badania wskazują, że jedna piąta badanych osób z pokolenia milenialsów, zmienia swoją dietę, aby zmniejszyć swój wpływ na klimat.

Do tego trendu coraz śmielej przyłączają się marki i producenci, część ogłasza chęć umieszczania na swoich produktach informacji o śladzie węglowym. W ten trend włączają się również media. W sierpniu 2019 roku BBC opublikowało kalkulator zmian klimatu, który mierzy ślad węglowy diety użytkowników, aby pomóc im zrozumieć, w jaki sposób ich wybory żywieniowe wpływają na środowisko.

„To, co jemy, jest jednym z najpotężniejszych czynników wpływających na większość najważniejszych problemów środowiskowych na świecie, czy to zmiany klimatu, czy utratę różnorodności biologicznej” – powiedział BBC News badacz Joseph Poore, który przyczynił się do stworzenia kalkulatora żywności.

Jak wskazują analizy trendów, na które powołuje się serwis Wunderman Thompson Intelligence, konsumenci coraz częściej będą dążyć do uczynienia z diety „planetarnej” czy sprzyjającej środowisku, wyraźnego elementu stylu życia.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pięć osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem w regionie. „Służby postawiono w stan gotowości”

Kolejne osoby są hospitalizowane w Warmińsko-Mazurskiem w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Służby postawione są w stan gotowości. Teraz w regionie w szpitalach przebywa pięć osób...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV