Młodzież poznaje historię Polski Podziemnej. „Chcemy opowiedzieć o brawurowych akcjach”
Uczniowie z Olsztyna poznają historię akcji zbrojnych Polski Podziemnej. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie razem z Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie organizuje spotkania dla młodzieży.
– Chcemy zachęcić młodych ludzi do poznawania historii – mówi naczelnik delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karol Sacewicz.
Z jedne strony przypominamy akcję „Meksyk II”, które okrągła rocznica minęła wczoraj – akcję pod Arsenałem. Mówimy o akcja zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. We współpracy z Instytutem Północnych chcemy zrobić cały cykl spotkań poświęconych akcjom czynnym Polskiego Państwa Podziemnego. Zapraszamy uczniów olsztyńskich szkół, by poznawali z nami ciekawą historię.
– To dramatyczna i bardzo ciekawa historia, w której brali udział młodzi ludzie, dlatego teraz chcemy ją przybliżać młodzieży – dodaje Michał Ostapiuk, historyk Biura Badań Historycznych IPN.
Jak możemy krzewić wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego? Przede wszystkim docierając do młodzieży, przygotowując nie tylko opasłe książki naukowe, ale też audycje radiowe, słuchowiska i teksty lżejsze, które dotrą do młodzieży, dlatego dzisiaj tutaj w przystępnej formie też chcemy opowiedzieć o tych kluczowych brawurowych akcjach Polski Podziemnej.
– To ciekawy temat – przyznają uczestniczki spotkania.
Jest to nam bardzo bliskie, bo jesteśmy z drużyny, której nazwa pochodzi od łączniczek związanych z akcjami podziemnymi, akcją pod Arsenałem. (…) To bardzo ciekawa historia. Jestem wielką fanką spotkań na taki temat.
W niedzielę obchodzona była 80. rocznica akcji zbrojnej Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”, znanej bardziej jako akcja pod Arsenałem.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski