Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego ma 60 lat. Upowszechnia historię regionu

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie Fot. Fb IP

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie świętuje 60-lecie. Placówka jest następczynią Ośrodka Badań Naukowych i – podobnie jak on – zajmuje się badaniem historii regionu.

Wieloletni dyrektor OBN profesor Stanisław Achremczyk przypomina, że początki zainteresowania historią regionalną przez warmińsko-mazurskich intelektualistów to już czasy powojenne.

W zniszczonym Olsztynie w 1945 r. powstał klub towarzyski, w terenie powstawały towarzystwa kulturalno-oświatowe. Ludzie szukali swojej tożsamości. Dużych wkład mieli krajoznawcy.

00:00 / 00:00

Profesor Wojciech Polak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Północnego podkreśla, że poznanie regionalnej historii jest bardzo istotne.

Każdy z nas ma małą ojczyznę. Dobrze, żeby istniały placówki, które się specjalizują tylko w dziejach lub w rozmaitych zagadnieniach związanych z tymi mniejszymi ojczyznami. U nas w Polsce, w czasach PRL-u, skutecznie oduczono tożsamości regionalnej, a ona jest równie ważna na całym świecie.

00:00 / 00:00

Ośrodek Badań Naukowych zaczął działalność 26 marca 1963 roku. Jego dyrektor doktor Jerzy Kiełbik podkreśla, że przekształcenie dało nowe możliwości.

Instytut Północny jest kontynuacją OBN w zakresie działalności naukowej, bibliotecznej (…), ale mamy też nowe możliwości dzięki temu, że jesteśmy instytucją kultury. Organizujemy szereg wystaw, czego wcześniej nie robiliśmy. Instytut planuje teraz szereg działań w zakresie digitalizacji.

00:00 / 00:00

W roku 2019 został przekształcony w Instytut Północny.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, jubileusz, obchody, 60-lecie, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie
Szczytno z „Bramą Mazur”. Czy trafi na ogólnopolską mapę gier?

Multimedialna gra promuje Szczytno i okolice. "Brama Mazur" powstała w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 i została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu "Geniallne Miejsca". Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV