Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego ma 60 lat. Upowszechnia historię regionu
Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie świętuje 60-lecie. Placówka jest następczynią Ośrodka Badań Naukowych i – podobnie jak on – zajmuje się badaniem historii regionu.
Wieloletni dyrektor OBN profesor Stanisław Achremczyk przypomina, że początki zainteresowania historią regionalną przez warmińsko-mazurskich intelektualistów to już czasy powojenne.
W zniszczonym Olsztynie w 1945 r. powstał klub towarzyski, w terenie powstawały towarzystwa kulturalno-oświatowe. Ludzie szukali swojej tożsamości. Dużych wkład mieli krajoznawcy.
Profesor Wojciech Polak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Północnego podkreśla, że poznanie regionalnej historii jest bardzo istotne.
Każdy z nas ma małą ojczyznę. Dobrze, żeby istniały placówki, które się specjalizują tylko w dziejach lub w rozmaitych zagadnieniach związanych z tymi mniejszymi ojczyznami. U nas w Polsce, w czasach PRL-u, skutecznie oduczono tożsamości regionalnej, a ona jest równie ważna na całym świecie.
Ośrodek Badań Naukowych zaczął działalność 26 marca 1963 roku. Jego dyrektor doktor Jerzy Kiełbik podkreśla, że przekształcenie dało nowe możliwości.
Instytut Północny jest kontynuacją OBN w zakresie działalności naukowej, bibliotecznej (…), ale mamy też nowe możliwości dzięki temu, że jesteśmy instytucją kultury. Organizujemy szereg wystaw, czego wcześniej nie robiliśmy. Instytut planuje teraz szereg działań w zakresie digitalizacji.
W roku 2019 został przekształcony w Instytut Północny.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski