Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Rozwoju wesprze firmy turystyczne z Polski Wschodniej

Ministerstwo Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego zawarły umowę na realizację programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Dzięki porozumieniu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży turystycznej i okołoturystycznej będą mogły uzyskać preferencyjne pożyczki na inwestycje w Polsce Wschodniej. Środki, które zostaną udostępnione przedsiębiorcom, pochodzą z funduszy europejskich poprzedniej perspektywy. Po zrealizowaniu ówczesnych projektów, w ramach których udzielano m.in. pożyczek, środki straciły walor pieniędzy unijnych i jako krajowe środki pozabudżetowe pozostają w dyspozycji Ministra Rozwoju.

Na mocy podpisanej dziś (22 grudnia) umowy 200 milionów złotych ponownie trafi na rynek. Pieniądze wesprą małe i średnie przedsiębiorstwa na terenie Polski Wschodniej. – Pożyczki udzielone na preferencyjnych warunkach, umożliwią firmom nowe inwestycje – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

W późniejszym etapie możliwe będzie również udzielanie wsparcia w formie np. poręczeń i wejść kapitałowych, o ile przedsiębiorcy zgłoszą zapotrzebowanie na tego typu inwestycje.

– Zależy nam na wywołaniu trwałej zmiany w strukturze gospodarki i zatrudnienia Polski Wschodniej, co wymaga kontynuowania dedykowanego wsparcia, w tym wykorzystywania różnych form finansowania – powiedział Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Firmy będą miały szansę otrzymać dodatkowy kapitał na:

  • budowę i remont obiektów infrastruktury uzdrowisk, związanej z rozwojem funkcji leczniczo – wypoczynkowych na terenach gmin uzdrowiskowych
  • budowę lub rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej rozumianej, jako kompleksowa oferta usług turystycznych
  • wsparcie projektów turystycznych polegających na zwiększeniu jakości świadczonych usług i infrastruktury turystycznej
  • produkcję i sprzedaż ekologicznej żywności
  • tworzenie i rozwój parków tematycznych przyczyniających się do wzrostu ruchu turystycznego
  • powstanie i rozwój produktów regionalnych i tradycyjnych
  • przywracanie tradycyjnych zawodów – rękodzieło i rzemiosło
  • budowę i rozbudowę obiektów noclegowych

Przetarg na wybór pośredników finansowych, którzy będą udzielać przedsiębiorcom zwrotnego wsparcia odbędzie się pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku.

 

(lsa/bsc)

Więcej w turystyka
Kondycja turystyki na Warmii i Mazurach

O dobrej kondycji turystyki rozmawiano podczas zorganizowanej w Olsztynie konferencji z okazji Światowego Dnia Turystyki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele branży i urzędnicy związani z turystyką....

Zamknij
RadioOlsztynTV