Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkania zamiast ogródków. Olsztyński ratusz chce sprzedać przydomowe działki, mieszkańcy Zatorza protestują

Fot. A. Piedziewicz

Nie zabierajcie nam naszych ogródków – apelują mieszkańcy olsztyńskiego Zatorza. Miasto wypowiedziało im umowy dzierżawy przydomowych działek.

Problem dotyczy pięćdziesięciu rodzin mieszkających w trzech budynkach przy ulicach Tczewskiej i Gdańskiej na olsztyńskim Zatorzu. Dzierżawią od miasta niewielkie przydomowe ogródki. Mają tam kwiaty, warzywa, czy drzewka. Niektórzy płacą za dzierżawę od kilkudziesięciu lat.

Mam ten ogródek od 47 lat. Jestem niepełnosprawny, nigdzie dalej nie wyjdę, tylko tutaj – dom, ogródek, powietrza człowiek zażywa

– mówi pan Henryk.

Ja natomiast mieszkam tu 4 lata. Kupiłam to mieszkanie ze względu na tę zieleń i na tę działeczkę. A teraz jest żal

– dodaje pani Celina.

Mieszkańcy mieli umowy dzierżawy na czas nieokreślony, liczyli na to, że ten stan rzeczy się nie zmieni.

Mam tu własne warzywa – marchew, ogórki. Umowa dzierżawy była na czas nieokreślony, więc jesteśmy bardzo zaskoczeni, że dostaliśmy wypowiedzenia

– mówi pani Halina.

Ratusz postanowił sprzedać ten teren. Ewentualny nabywca będzie mógł postawić tam budynek o funkcji mieszkalno-usługowej, przy czym nie wyższy, niż budynki sąsiednie.

Miasto musi się rozwijać, a mamy już coraz mniej terenów, które moglibyśmy przeznaczyć na cele mieszkaniowe

– przekonuje Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta Olsztyna.

Mieszkańcy Tczewskiej i Gdańskiej nie rozumieją jednak, jak to wszystko ma się do dbania o zieleń w mieście czy do występującego w logo Olsztyna hasła „Ogród z natury”.

Zwłaszcza że od dwóch lat piszę pisma z prośbą o usunięcie trzech drzew, których korzenie wchodzą w fundamenty budynku. Za każdym razem jest odmowa, bo to jest zieleń. Ale jak teraz mam usunąć wszystko i ma powstać blok, to jest w porządku?

– pyta pani Zofia.

Miasto na razie zapowiada spotkanie z mieszkańcami, na którym da im możliwość wykupu, ale tylko części terenu, na którym mają ogródki. Mieszkańcy Tczewskiej i Gdańskiej liczą jednak na to, że prezydent miasta zmieni zdanie. Z apelami o pomoc zwrócili się też do olsztyńskich radnych i parlamentarzystów.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zatorze, ratusz, mieszkania, sprzedaż, mieszkańcy, ogrody działkowe, działki, Marta Bartoszewicz, ogródki
Stomil Olsztyn zmienił właściciela. Radni zdecydowali o sprzedaży i dokapitalizowaniu klubu

Podczas nadzwyczajnej sesji rada miasta zdecydowała o zbyciu akcji Stomilu Olsztyn S.A. inwestorowi oraz o dokapitalizowaniu spółki  kwotą 4 milionów złotych przez 3 lata. Podczas głosowania...

Zamknij
RadioOlsztynTV