Aktualności, Poranne Pytania
Marcin Kazimierczuk: Od początku roku rolnikom z Warmii i Mazur wypłacono prawie miliard złotych dopłat bezpośrednich
Goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dr Marcin Kazimierczuk mówił między innymi o tegorocznych dopłatach bezpośrednich.
Ponad 99 procent dopłat bezpośrednich, czyli 14 miliardów złotych zostało już wypłaconych rolnikom w całym kraju. Na Warmii i Mazurach to prawie miliard złotych.
Rolnikom z Warmii i Mazur wypłacono już 957 milionów złotych. W przeliczeniu na procenty jest to 98 procent uprawnionych do otrzymania dopłat bezpośrednich. Ponieważ nasze województwo jest specyficzne, trzymamy się średniej krajowej i to jest dla nas wyznacznik. Na terenie Warmii i Mazur mamy Naturę 2000, która jest bardzo bogata, dlatego są dodatkowe płatności rolno – środowiskowe i rolno – środowiskowo – klimatyczne i inne związane z kwestiami utrzymania dobrej kultury. Składanie i rozpatrywanie takich wniosków zawsze obarczone jest większym ryzykiem popełnienia błędów (…) W innych regionach, które nie mają dobrodziejstwa w postaci Natury 2000 wnioski te są prostsze, łatwiej się je rozpatruje i wypłaty mogą być nieco wcześniej. My musimy być bardziej skrupulatni w naliczaniu dopłat bezpośrednich.
W Porannych Pytaniach Marcin Kazimierczuk podkreślił, że nowością tej kampanii było wypłacanie zaliczek.
Zaliczki wynosiły do 70 procent i były nowym narzędziem. Wielu rolników często nawet nie zauważyło, że pewne środki w październiku ubiegłego roku przyszły na ich konto, bo do tej pory takiej tradycji nie było (…) Każdy przypadek trzeba jednak rozpatrywać indywidualnie.
W czerwcu rozpoczął się nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zazwyczaj największą popularnością cieszył się obszar „D”. W tym roku nie ma go w ogóle.
Obszar „D” związany był z możliwością zakupu maszyn i urządzeń do produkcji roślinnej. W tym roku mamy do czynienia z naborem z obszaru „A”, „B” i „C”. Obszar „A” dotyczy produkcji prosiąt, „B” rozwoju produkcji mleka krowiego, a obszar „C” dotyczy rozwoju produkcji bydła mięsnego (…) W 2016 roku w obszarze „D” mieliśmy klęskę urodzaju, bo wpłynęło ponad 1,5 tysiąca wniosków. W związku z tym ministerstwo rolnictwa zdecydowało, aby środki przeznaczone na ten rok scedować na poprzedni rok, aby więcej osób mogło otrzymać pomoc (…) Poprzednio z tych 1,5 tysiąca wniosków do finansowania kwalifikowało się 400 wniosków. Dzięki temu posunięciu możemy mówić o kolejnych 700 zadowolonych rolnikach.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Marcinem Kazimierczukiem
(BSChromy)