Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: Są pieniądze na to, aby polska wieś mogła się rozwijać i modernizować

Marcin Kazimierczuk – zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Fot. KO

W Bliższych Spotkaniach o dopłatach rolniczych i programie modernizacji gospodarki rolnej. Gościem Krzysztofa Kaszubskiego był zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marcin Kazimierczuk.

Krzysztof Kaszubski: Mówi się, że jest alarm w sprawie modernizacji gospodarstw rolnych. Zbliżają się ostatnie terminy, a są spore pieniądze do wzięcia na programy związane z modernizacją rolnictwa.

Marcin Kazimierczuk: Jeśli chodzi o modernizację gospodarstw rolnych i programy inwestycyjne, to dzisiaj zaczynamy przyjmowanie wniosków z tego działania. Wnioski będziemy przyjmować do 28 lipca, to jest typowe działanie wprowadzone przez Agencję.

Krzysztof Kaszubski: Jakie będą to działania?

– Marcin Kazimierczuk: Działanie to jest ukierunkowane na rolników, którzy pracują w trzech sektorach: rozwoju prosiąt, produkcji mleka krowiego i rozwoju bydła mięsnego. Tutaj rolnicy mogą liczyć na dofinansowanie czyli zwrot poniesionych kosztów kwalifikowanych. W sektorze prosiąt maksymalnie 900 tysięcy złotych a w pozostałych po 500 tysięcy złotych. Pod uwagę bierzemy także inwestycje budowlane, które zwiększają infrastrukturę. Są to koszty kwalifikowane. Jest jeszcze druga granica dofinansowania. To procentowa ilość kosztów kwalifikowanych, zazwyczaj jest to 50 % kosztów poniesionych, preferowani są młodzi rolnicy, którzy mogą otrzymać nawet 60% ale nie więcej niż 900 tysięcy w przypadku prosiąt i 500 tysięcy w produkcji mleka czy bydła mięsnego.

Posłuchaj całej rozmowy z Marcinem Kazimierczukiem

(JHopfer/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, wieś, rolnictwo, rolnicy, dopłaty, ARiMR, Marcin Kazimierczuk
Warmia i Mazury w czołówce regionów z największą liczbą wypadków w rolnictwie

Warmia i Mazury ciągle na niechlubnym pierwszym miejscu w kraju. Nie maleje liczba wypadków w rolnictwie, a lato sprzyja niefortunnym zdarzeniom w gospodarstwach. Warmia i Mazury...

Zamknij
RadioOlsztynTV