Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania, Audycje
Maciej Bobrowicz: Ograniczenie dostępu do zawodu prawnika jest już historią
– Każdy, kto chce uprawiać zawód prawnika musi zdać państwowy egzamin. Czasy, kiedy miejsca przekazywało się z pokolenia na pokolenie, już dawno minęły – powiedział mecenas Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
W Olsztynie odbywa się V Forum Aplikantów Radcowskich. Mecenas Bobrowicz wyjaśniał w Porannych Pytaniach , jakie są cele tego spotkania i czego dokładnie dotyczy.
Z aplikantami spotykamy się co roku. Wskazuje ich 19 izb, możemy powiedzieć, że to jest elita wśród aplikantów. Jest to bardzo ważne spotkanie, ponieważ ma ono charakter nieograniczonej wypowiedzi – przyszli radcy prawni mogą podzielić się swoimi opiniami. Rozmawiamy o niezwykle istotnych sprawach. Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła decyzję o zasadniczych zmianach w programie aplikacji. Po wielu miesiącach ankiet i rozmów z izbami chcemy przy okazji Forum zapytać przyszłych radców, co na ten temat sądzą.
Przez lata mówiło się, że zawody prawnicze mają charakter zamknięty, a miejsca przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Teraz panuje przekonanie, że zasady przyjęcia radców prawnych są sprawiedliwe.
Jakiekolwiek ograniczenia dostępu do zawodu są historią. Dziś Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadza test i każdy prawnik, który decyduje się uprawiać ten piękny zawód, musi go po prostu zdać. Na zakończenie aplikacji zdaje się państwowy egzamin organizowany przez resort. Cały proces przebiega pod proceduralną kontrolą państwa
– powiedział Maciej Bobrowicz.
Czy zwiększenie dostępności zawodu radcy prawnego nie sprawi, że jakość wykonywania usług prawniczych spadnie?
Mamy tu do czynienia z kilkoma aspektami. Rynek prawniczy działa tak samo, jak inne rynki. Jeśli zaczyna na nim być więcej „graczy”, to wzrasta konkurencja. Coraz więcej prawników zaczyna eksplorować ten obszar. Radcy prawni i adwokaci są o tyle wyjątkowi, że dostrzegli pewne niebezpieczeństwo – zaczyna występować asymetria informacyjna między prawnikami, którzy są specjalistami i ekspertami, a zwykłymi Polakami, którzy są klientami i nie posiadają specjalistycznej wiedzy prawniczej. Klient musi w takim wypadku być specjalnie chroniony – w tym celu wprowadzamy etykę zawodową.
Wielu klientów, przegrywając rozprawy sądowe, jest rozczarowanych postawą radców prawnych i adwokatów. Bardzo często pojawiają się wtedy skargi.
Trzeba zaznaczyć, że radcy prawni również popełniają pewne błędy. Powinni oczywiście ponosić za to odpowiedzialność, zarówno prawną, jak i dyscyplinarną. Z drugiej jednak strony pamiętamy z historii, że posłańcom złych nowin ścinano głowy. Kiedy rozprawa zostanie przegrana, następuje psychologiczny odruch poszukiwania winnych, którymi często jesteśmy my, czyli radcy
– wyjaśniał prezes .
Jednym z lepszych rozwiązań prawnych, które zaczęły stosować polskie sądy są mediacje, a dokładniej tworzenie stanowiska mediatora przy sądach. Czy Polacy często korzystają z rozstrzygania sporów na drodze mediacji?
Szczerze mówiąc nie tak często, jak powinni. Sądy jednak coraz częściej same kierują sprawy do mediacji, które są rozwiązaniem tańszym, odciążają sędziów oraz nie trzeba czekać latami na wyrok
– podkreślał Maciej Bobrowicz.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Maciejem Bobrowiczem.
Redakcja: A. Dybcio
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Jest wyrok w sprawie mężczyzny, który posiadał nielegalne substancje i amunicję
- Szajka nastolatków z Kętrzyna wyłudzała kody blik. Poszkodowanych jest 60 osób
- J. Wcisła w Porannych Pytaniach: niech ministrowie z regionu rozstrzygają sprawy kraju
- A. Chojecki z PiS: Karol Nawrocki daje nadzieję na normalność