Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Legendarni polscy kryptolodzy uhonorowani na pocztówce. 90 lat temu złamali szyfr Enigmy
Legendy polskiej kryptologii zostały uhonorowane na kartce pocztowej. W 90. rocznicę złamania szyfru niemieckiej Enigmy Poczta Polska upamiętniła Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego.
Cyfrowa reprodukcja zdjęcia polskich matematyków i kryptologów znalazła się na kartce pocztowej emisji „Złamanie szyfru Enigmy”. Na wizerunku znaku opłaty znajduje się fragment klawiatury z szyfrogramu Enigmy.
Poczta Polska już kilkukrotnie upamiętniała naszych bohaterów. Wydaliśmy znaczek w 50. rocznicę złamania kodu Enigmy. Wydaliśmy również kartę pocztową poświęconą Marianowi Rejewskiemu w 100. rocznicę jego urodziny
– powiedział prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że dokonania polskich kryptologów miały znaczenie dla całego świata.
Nie byłoby zwycięstwa nad niemiecką III Rzeszą, gdyby nie polscy matematycy. Nie byłoby złamania Enigmy, gdyby nie oni. Tym samym nie byłoby zwycięstwa w wymiarze nie tylko tym naszym, polskim, ale europejskim i światowym. Nie byłoby zwycięstwa dobra nad złem, gdyby nie wkład Polaków.
Podczas prezentacji okolicznościowej kartki pocztowej pokazano również oryginalny egzemplarz Enigmy pozyskanej z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pułkownik Adam Gwiazdowicz z ABW argumentował, że za ważnymi polskimi zwycięstwami wojskowymi stali właśnie kryptolodzy.
Wojna bolszewicka i II wojna światowa – to dwa zwycięstwa, które zależały od polskich kryptologów. Mamy takie przeświadczenie, że jesteśmy doskonałymi żołnierzami. O Polakach za granicą często mówi się, że świetnie potrafią się bić, ale od myślenia to może są inni. Nieprawda. Te dwie wojny pokazują, że to myśl polska zwyciężyła i to myśl na najwyższym, światowym poziomie, inni się poddali.
Historycy szacują, że złamanie szyfru Enigmy przyspieszyło zakończenie wojny o co najmniej 2-3 lata. Niemiecka maszyna mogła tworzyć nawet 4 septyliony kombinacji. W zapisie dziesiętnym septylion to jedynka i 42 zera.
Marian Rejewski zaatakował Enigmę niestosowaną dotąd w kryptologii metodą matematycznej kombinatoryki. Przy wsparciu francuskiego wywiadu, który dostarczył materiały uzyskane od kupionego agenta niemieckiego, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki zrekonstruowali system wewnętrznych połączeń Enigmy. Szyfr złamano na przełomie 1932 i 1933 roku.
W 1938 roku polscy kryptolodzy jako jedyni na świecie odczytywali już większość przechwytywanych depesz niemieckich. Polacy, w zakonspirowanym w Lesie Kabackim ośrodku w Pyrach, skonstruowali szereg pomysłowych urządzeń do szybkiego odczytywania depesz niemieckich oraz skonstruowali repliki Enigmy.
W przededniu wybuchu II wojny światowej bezcenne materiały przekazano francuskim i brytyjskim sojusznikom.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR