Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Kongres Przyszłości w Olsztynie. Jak zmieni się region pod wpływem Polskiego Ładu i programów unijnych?
Pierwszy wykład Kongresu Przyszłości poświęcony był programowi Polski Ład. Rozmawiano też o wpływie na region programów rządowych i unijnych.
Wiceminister rozwoju i technologii mówiła zarówno o rozwiązaniach podatkowych, jak i inwestycyjnych. Olga Semeniuk przypominała o Programie Inwestycji Strategicznych. Z jego pierwszej edycji samorządy z Warmii i Mazur pozyskały ponad miliard złotych.
Każdy region tutaj sam zweryfikował swoje potrzeby i mówimy o projektach twardych – infrastrukturalnych, kanalizacyjnych – których podstawowym zadaniem jest wyrównywanie szans. Kolejna tura naboru będzie w listopadzie, następne w kolejnych miesiącach.
Do programów rządowych nawiązywał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który mówił o konieczności dyskutowania nad kierunkami rozwoju regionu.
Tak aby móc zaprogramować swoją przyszłość, bo wtedy jesteśmy panami swojego losu. Patrzymy na sytuację z pewnymi obawami. W sposób szczególny patrzymy na wschodnią granicę oraz na kolejną falę pandemii – ale patrzymy też z nadzieją, chociażby na programy rządu” – mówi wojewoda.
Była także mowa o funduszach unijnych.
Te dokumenty są już na ukończeniu. Mówię tutaj o Wspólnej Polityce Rolnej, wiadomo, że to jest bardzo ważne też dla naszej części kraju. Jest sprawa Regionalnego Programu Operacyjnego. Udało się utrzymać program dla Polski Wschodniej, 2,5 miliarda euro
– podkreślał eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel.
W kontekście funduszy unijnych istotne jest stworzenie tzw. inteligentnych specjalizacji poszczególnych regionów. W województwie warmińsko-mazurskim są obecnie trzy: ekonomia wody, przetwórstwo drewna oraz żywność wysokiej jakości. Zarząd województwa pracuje nad kolejnymi. Na pewno jedną z nich będzie turystyka zdrowotna, ale nie tylko.
Jest też kwestia związana z IT. To też może mieć u nas dobre odzwierciedlenie. Ogłosiliśmy konkurs na badanie ewaluacyjne w tym zakresie, więc być może będziemy też myśleli o piątej inteligentnej specjalizacji w regionie
– mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Te wszystkie programy mają sprawić, by region nie kojarzył się już wyłącznie z turystyką.
Ostatnich kilka lat to ogromny postęp, jeśli chodzi o sprawy komunikacyjne, o sprawy dostępności, ale też i podniesienie poziomu życia. Ale brakuje nam wciąż tej treści, czyli krótko mówiąc – przemysłu, żebyśmy mieli poczucie, że te wszystkie możliwości, które są stworzone, są też wykorzystywane
– podkreślił Jerzy Szmit, prezes struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy