Coraz więcej pieniędzy do dyspozycji sołectw. To mieszkańcy decydują, na co zostaną przeznaczone
Jak wynika z ogólnopolskich danych, coraz większe środki są rozdzielane za pośrednictwem funduszy sołeckich. Fundusze te umożliwiają mieszkańcom danej wsi podejmowanie decyzji o realizacji ważnych projektów.
Tworzenie funduszu sołeckiego nie jest obowiązkowe, wszystko zależy od woli władz danej gminy. Samorządowcy, którzy realizują takie fundusze, przekonują jednak, że jest to bardzo pożyteczne.
Dziś nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez tego funduszu sołeckiego. U nas jest rozbity na 41 sołectw. Sołectwa dostają informację, jaką kwotą dysponują, po czym odbywa się zebranie wiejskie, na którym sami mieszkańcy decydują, na co mają być te pieniądze przeznaczone. To mieszkańcy wyznaczają kierunki najważniejszych działań, widzianych z poszczególnych miejscowości
– mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda.
W tej gminie fundusz sołecki przekracza 1 milion 100 tysięcy złotych, przy całym budżecie gminy na poziomie 84 milionów złotych.
Nieco mniej środków na fundusz sołecki przekazuje gmina Stawiguda – to 600 tysięcy złotych przy 100-milionowym budżecie gminy. Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz przekonuje jednak, że i dla jego samorządu jest to istotne narzędzie, umożliwiające realizację bardzo różnych projektów.
Poczynając np. od takich najbardziej potrzebnych rzeczy – czyli projekty na drogi. To współfinansowanie razem z gminą dróg, remontów. To także różne działania społeczne i kulturalne
– mówi Michał Kontraktowicz.
W całej Polsce na stworzenie funduszy sołeckich zdecydowało się w tym roku prawie 1,5 tysiąca gmin. Wydatki na te fundusze w skali kraju wyniosą około 700 milionów złotych – to o ponad 100 milionów więcej, niż w roku ubiegłym.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska