Kolejni uchodźcy w Elblągu. Do Tarnopola wyruszył bus z darami
Tej nocy do elbląskiego punktu przyjęcia uchodźców zgłosiło się kolejnych 10 osób – kobiet i dzieci. Zostały objęte opieką i trafiły do przygotowanych mieszkań.
W mieście, według danych ratusza, jest około 60 osób, które zgłosiły formalnie pobyt w Elblągu. Rejestracja w punkcie otwiera drogę do skutecznego niesienia pomocy uciekinierom z Ukrainy. Otrzymują niezbędny pakiet pomocowy.
Wiemy, że taka osoba jest i możemy ją efektywnie wspierać. Do nas docierają osoby, które wybierają Elbląg, bo mają się do kogo udać
– przypomniał Łukasz Mierzejewski z elbląskiego Urzędu Miasta.
W Elblągu punkt przyjęcia uchodźców działa całodobowo, pełnią w nim dyżury urzędnicy przygotowani do tej pracy. Mieści się on w Hali Sportowo-Widowiskowej przy alei Grunwaldzkiej 135.
Z Elbląga do Tarnopola wyruszy dziś pierwszy transport pomocy humanitarnej
Jest tam wszystko to, o co prosili tarnopolanie – m.in. żywność dla niemowląt i dzieci. Mamy nadzieję, że uda się przekroczyć granicę i dotrzeć bezpiecznie na miejsca. Bardzo dziękujemy elblążanom za hojność, bo elblążanie nie szczędzą pomocy. Robimy wszystko, żeby te rzeczy jak najszybciej trafiły do naszych przyjaciół
– przekazała Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga.
Ciężarówka musi przejść jeszcze odprawę celną. Kierowca będzie w kontakcie z Tarnopolem, który jest miejscem docelowym jego podróży. Władze Elbląga są w stałym kontakcie z samorządem Tarnopola, chęć pomocy zgłosiły już pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę.
Jednym z miejsc, w których organizowana jest pomoc, jest bank żywności,
Prezes Teresa Bocheńska wyjaśniła, czego w tym momencie brakuje najbardziej:
Oferujemy zasoby, którymi dysponujemy. Posiadamy wyposażony w chłodnię magazyn, mamy również środki transportu w postaci samochodów: dostawczego i osobowego. Przygotowaliśmy również miejsce na przyjmowanie różnego rodzaju darowizn. Z tego miejsca uprzedzamy, aby to były rzeczy, które są w tej chwili faktycznie potrzebne, a są nimi w tym momencie przede wszystkim środki dotyczące pierwszej pomocy, środki medyczne, koce, śpiwory i generalnie tego typu rzeczy.
Wszystkie wymienione dary można przynosić do siedziby elbląskiego banku żywności przy ulicy Franciszka Stefczyka codziennie od godziny 8 do 19. W Elblągu funkcjonują także cztery miejskie punkty darowizn, które są zlokalizowane na Starym Mieście, Zatorzu, osiedlu Nad Jarem oraz w okolicach dworca kolejowego.
Część placówek i instytucji w Elblągu podświetla swoje symbole w kolorach flagi narodowej Ukrainy
Tak zrobiła m.in. Biblioteka Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Na symbole można natknąć się wszędzie. W jednej z kwiaciarni w centrum miasta wystawa jest niebiesko-żółta, a na Starym Mieście pojawiło niecenzuralne graffiti z nazwiskiem prezydenta Rosji. Widać też flagi w oknach mieszkań. Na rondzie Kaliningrad, po napaści na naszego sąsiada, ktoś zakrył nazwę rosyjskiego miasta czarną folią, a zaraz po tym postument został opasamy flagą ukraińską z nową nazwą rondo Kijów. Symbole te ktoś usuwa, a inni je przywracają.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko