Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkuset harcerzy ewakuowanych z powodu burzy wraca do swoich obozowisk

Fot. fotolia

Harcerze i zuchowie, którzy przebywają na obozach na terenie Warmii i Mazur, po nocnej ewakuacji spowodowanej burzami, w większości wrócili do obozowisk.

Podczas nawałnicy w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 600 uczestników sześciu obozów harcerskich w powiatach: szczycieńskim, nidzickim, ełckim i giżyckim. Nikt nie został poszkodowany. Były to obozy w Brzeźnie Łyńskim, skąd ewakuowano 82 harcerzy, w Rekownicy – 69 harcerzy, w Piduniu – 30 harcerzy, w Nowym Dworze – 89 harcerzy, Woszczelach – 118 harcerzy z Warszawy, Krakowa i okręgu małopolskiego ZHR oraz Rybicalu – 266 harcerzy.

Ponad 190 harcerzy, którzy stacjonują w Rekownicy, Nowym Dworze i w Piduniu schroniło się przed burzą w hali sportowej w Jedwabnie, Ci ostatni wrócili już do swojego obozowiska. Zastęp z Rekownicy kończy budowanie całej infrastruktury. Trwa sprawdzanie, czy obozowiska są bezpieczne.

Harcerze z Nowego Dworu spędzą jeszcze najbliższą dobę w miejscowej szkole. Na razie trwa naprawa i uprzątanie ich obozowiska. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy harcerze tam wrócą.

Podczas burzy nikomu nic się nie stało. Strażacy usuwali jedynie powalone drzewa na drodze dojazdowej do obozowiska w Nowym Dworze

– mówi rzecznik szczycieńskich strażaków starszy kapitan Łukasz Wróblewski.

00:00 / 00:00

Jak podały służby wojewody, harcerze z Brzeźna Łyńskiego byli ewakuowani do szkoły w Napiwodzie. Harcerze z Rekownicy i Pidunia spędzili noc w hali sportowej w Jedwabnie, a harcerze z obozu w Woszczelach – w miejscowej szkole. Z kolei harcerze z Rybicala byli ewakuowani do pobliskiego ośrodka wypoczynkowego.

Zgodnie z przepisami, organizator obozu harcerskiego musi wcześniej wskazać bezpieczne miejsce, do którego można ewakuować młodych ludzi w razie nagłych zdarzeń.

Fot. Ks. pwd. Radosław Czerwiński HR, instruktor ZHR

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K.Piasecka/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w harcerze, harcerz, ewakuacja, zuch, obóz harcerski
Rusza współpraca żołnierzy WOT z organizacjami harcerskimi. Połączyło ich „Braterstwo Munduru”

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej będzie współpracowała z dwiema organizacjami harcerskimi działającymi na terenie Warmii i Mazur: Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska oraz obwodem warmińsko-mazurskim Związku Harcerstwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV