Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kierowca kontra pieszy. Jak zachować się w rejonie przejścia dla pieszych?

Fot. policja.pl

Kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Tak stanowią przepisy. Ale w wielu przypadkach powstają wątpliwości, jak się zachować, gdy pieszy jest jeszcze kilka metrów od przejścia, ale widać wyraźnie, że do niego zmierza.

Często można zaobserwować, że kierowcy gwałtownie hamują, a to nie jest najlepsze wyjście z sytuacji – zaznacza asp. Tomasz Markowski z KWP w Olsztynie.

Oczywiście to nie jest tak, że kierowca dojeżdżając do przejścia ma nagle zacząć hamować i zatrzymywać się, gdy tylko zobaczy pieszego zbliżającego się do przejścia. Takim zachowaniem może spowodować zagrożenie dla siebie i innych kierowców. Właśnie dlatego w obszarze zabudowanym prędkość jest ograniczona do 50 km/h, a czasami do jeszcze mniejszej – aby kierowcy dojeżdżając w rejon przejścia mogli swobodnie tę prędkość zmniejszyć i upewnić się, że nikt na przejście nie wchodzi.

00:00 / 00:00

Policjanci przypominają, że na pieszym też ciąży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Pieszemu nie wolno wejść na pasy, bezpośrednio pod przejeżdżający już samochód, ani też na nie wbiegać – zwraca uwagę aspirant Markowski.

W przypadku, gdy dochodzi do zdarzenia z udziałem kierowcy i pieszego – za każdym razem jest ono rozpatrywane indywidualnie. Interweniujący policjanci podejmując decyzję biorą pod uwagę oświadczenia stron, przekaz świadków oraz inne dostępne źródła informacji jak na przykład monitoring.

00:00 / 00:00

Ostatnio warmińsko-mazurscy policjanci przyznali rację pieszym i ukarali mandatami w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi dwóch kierowców z Braniewa.

Autor: J. Golon
Redakcja: A. Niebojewska

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Nowy taryfikator mandatów. Są pierwsi ukarani w regionie

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, kierowca, pieszy, ruch drogowy
Łosie na ulicach Bartoszyc. Policja ostrzega

Ostatnio w Bartoszycach pojawiają się... łosie. Policjanci, którzy kontrolowali prędkość na ulicy Kętrzyńskiej, musieli wstrzymać ruch. Zwierzęta, nie patrząc na nic, weszły na drogę i przechodząc...

Zamknij
RadioOlsztynTV