Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy lekarz diagnozuje nadciśnienie tętnicze?

Coraz więcej Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jest to najczęściej występująca choroba układu sercowo-naczyniowego, która dotyczy ok. 11 mln. osób.

O profilaktyce i leczeniu nadciśnienia rozmawiano w Olsztynie podczas konferencji poświęconej tej chorobie. Prof. Aleksander Prejbisz z Instytutu Kardiologii w Warszawie mówił, że nadciśnienie rozpoznawane jest u coraz młodszych ludzi.

Do 40. roku życia, co ósma osoba w populacji ma nadciśnienie tętnicze. Połowa z nich o tym nie wie. O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy w gabinecie lekarskim przekracza ono wartość 140/90. W domu te wartości są trochę niższe. Jeśli w domu przekracza ono 130/80 to powinniśmy iść do lekarza

– przestrzegał profesor.

Na powstanie nadciśnienia tętniczego wpływają m.in. predyspozycje genetyczne, złe odżywianie, brak ruchu i otyłość. Niewłaściwy styl życia skutkuje nadciśnieniem już u najmłodszych.

Często rozwija się ono już u dzieci i młodzieży, zwłaszcza gdy zmieniają się nawyki żywieniowe. Jednym z problemów jest narastająca otyłość

– podkreślił prof. Andrzej Januszewicz – konsultant wojewódzki w dziedzinie hipertensjologii.

Specjaliści apelują, aby każdy bez względu na wiek raz w roku zmierzył  sobie ciśnienie tętnicze. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca.

Konferencję w Olsztynie zorganizowała Klinika Kariologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie oraz Katedra Kariologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum w Olsztynie.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autorka: A. Lipczyńska
Redakcja: Ł. Sadlak

RadioOlsztynTV