Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Wąsik: nie jadę do Brukseli po immunitet

Fot. P. Getka

– Nie jestem spadochroniarzem, mam związki z województwami warmińsko-mazurskim i podlaskim – przekonywał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Maciej Wąsik, jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu w okręgu obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Na naszej antenie odniósł się również do tzw. afery gruntowej z 2007, która dotyczyła terenów na Mazurach i za udział w której Maciej Wąsik został prawomocnie skazany. Sąd uznał, że jako wiceszef CBA popełnił przestępstwa polegające na przekroczeniu uprawnień i fałszowaniu dokumentów. On sam nie zgadza się z tym wyrokiem.

To jest dyskusyjne, czy zostałem skazany. Nie zgodzę się z tym, bo Sąd Najwyższy określił, że ten wyrok nie ma żadnego skutku prawnego dla mnie. Ja nadal czuję się posłem. Rzeczywiście, afera gruntowa dotyczyła pewnych gruntów tutejszych. Ścigaliśmy twardo korupcję

– wskazał Maciej Wąsik.

Afera gruntowa była prowokacją CBA wymierzoną w ówczesnego wicepremiera Andrzeja Leppera. Nic mu nie udowodniono, ale sprawa doprowadziła w 2007 do dymisji Leppera i rozwiązania koalicji Prawa i Sprawiedliwości z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin. Prawomocny wyrok skazujący Macieja Wąsika zapadł w grudniu roku 2023.

Gość Porannych Pytań zapewniał, że jego start w wyborach do europarlamentu nie jest ucieczką. – Nie jadę do Brukseli po immunitet – powiedział. Przekonywał, że jego głównym zadaniem w Parlamencie Europejskim będzie obrona interesów Polski. Odniósł się też do zarzutów, zgodnie z którymi obecność w europarlamencie ma go zabezpieczyć przed postępowaniem karnym w Polsce. Prokuratura postawiła mu bowiem w kwietniu zarzut bezprawnego udziału w posiedzeniu Sejmu.

W Sejmie miałem immunitet. Uchylenie immunitetu to żaden problem. Ja wybieram się do Brukseli, bo jestem politykiem. Polityk startuje w wyborach. Druga rzecz: uważam, że dziś jestem wartością dodaną dla Prawa i Sprawiedliwości – ja czy Mariusz Kamiński. Nasza obecność na listach bardzo zmobilizuje elektorat PiS do głosowania

– ocenił.

Według marszałka Sejmu skazanie Macieja Wąsika za udział w tzw. aferze gruntowej spowodowało wygaśnięcie jego mandatu posła na Sejm RP. Sam Maciej Wąsik nie zgadzał się z tą interpretacją i przyszedł na jedno z głosowań – stąd postawione mu w kwietniu zarzuty prokuratorskie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

 

 

 

 

 

Więcej w Poranne Pytania, afera gruntowa, video
Urszula Brzozowska: chciałabym Europy i Polski zdrowej, czystej, bezpiecznej i spokojnej

Chcemy bezpiecznej i zdrowej Polski i Europy - mówiła w Porannych Pytaniach Urszula Brzozowska. Z jedynką na liście komitetu Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej...

Zamknij
RadioOlsztynTV