Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rajd Polski. W Mikołajkach do przejechania 19 odcinków specjalnych

Fot: P. Nowak (PAP)

Trasa 19 odcinków specjalnych, siódmej rundy samochodowych mistrzostw świata, będzie liczyć nieco ponad 300 km – poinformowali w czwartek organizatorzy ORLEN 80. Rajdu Polski. Impreza odbędzie się w dniach 27-30 czerwca na Mazurach. W tym roku ponownie kibicom towarzyszyło będzie Radio Rajdowe Radia Olsztyn.

Runda mistrzostw świata WRC, po siedmioletniej przerwie, wraca do Mikołajek. Będzie to już 19. edycja rajdu, który rozegrany zostanie na Mazurach.

To jeden z najciekawszych rajdów w kalendarzu mistrzostw świata. Polskie szutry w niczym nie ustępują tym z Finlandii, Łotwy czy Estonii. Ja w tym roku skupiam się na rywalizacji w mistrzostwach Europy, ale start w Mikołajkach zawsze był i będzie dla mnie najważniejszym wyzwaniem w sezonie

– powiedział Miko Marczyk.

Polak, jadący Skodą Fabia RS Rally2, zaliczył już w tej imprezie pięć startów, a w sezonie 2022 wygrał, gdy była ona rundą mistrzostw Europy.

Tegoroczna runda MŚ rozpocznie się w czwartek, 27 czerwca, kiedy to zawodnicy wyjadą na trasę odcinka testowego. W godzinach popołudniowych nastąpi uroczysty start, a wieczorem pojedzie pierwszy odcinek specjalny na torze Mikołajki Arena.

Następnego dnia dojdzie do rywalizacji na sześciu „oesach”, a etap ponownie zakończy próba na torze w Mikołajkach. To będzie najtrudniejszy etap, gdyż załogi ani razu nie wrócą do serwisu. Przewidywany jest tylko jeden – na zmianę opon.

29 czerwca załogi czeka kolejnych siedem odcinków, na Mikołajki Arenie kierowcy pojawią się nie pod koniec dnia, lecz po pierwszych trzech próbach sportowych pierwszej pętli.

W programie ostatniego, niedzielnego etapu są cztery próby sportowe, z których ostatnia Mikołajki 2 będzie miała rangę Power Stage, na którym będzie można zdobyć dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Meta, podobnie jak park serwisowy, będzie zlokalizowana w Mikołajkach.

Lista zgłoszeń zostanie oficjalnie opublikowana przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) 4 czerwca. Organizatorzy spodziewają się wszystkich zawodników ze światowej czołówki na czele z liderem cyklu Belgiem Thierry Neuvillem (Hyundai I20 Rally1), który triumfował w Mikołajkach w 2017 roku, gdy rajd był po raz ostatni rundą mistrzostw globu.

Także 4 czerwca będzie wiadomo, kto wystąpi w ekipie Toyoty. Czy będzie to ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier, czy obrońca tytułu Fin Kalle Rovanpera? Obaj w tym roku nie startują bowiem w pełnym cyklu MŚ, lecz w wybranych rundach.

Kliknij w link i zobacz mapy OS-ów.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Dyrektor rajdu Krzysztof Maciejewski. Fot: P. Nowak (PAP)

Fot: P. Nowak (PAP)

Prezes PZM Michał Sikora. Fot: P. Nowak (PAP)

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. Fot: P. Nowak (PAP)

Mikołaj Miko Marczyk. Fot: P. Nowak (PAP)

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

Poznaliśmy harmonogram ORLEN 80. Rajdu Polski

Więcej w Rajd Polski, Piotr Jakubowski, ORLEN Rajd Polski
Najlepsze ekipy i wyjątkowe sportowe emocje. Trwają przygotowania do 80. Rajdu Polski

- Wszystko idzie zgodnie z planem - tak władze Polskiego Związku Motorowego oceniają przygotowania do ORLEN 80. Rajdu Polski. Impreza w randze WRC po 7 latach...

Zamknij
RadioOlsztynTV