Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Tego egzaminu nie można nie zdać
Ponad 226 tysięcy uczniów, pisemnym testem z języka polskiego, rozpocznie we wtorek trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Egzamin ma sprawdzić wiedzę z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego). Największa grupa ósmoklasistów (97,7 proc.) wybrała język angielski. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. (1,9 proc.). Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie 0,4 proc. ósmoklasistów.
Podobnie jak w poprzednich latach, egzamin będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie określonych w podstawie programowej. Katalog wymagań egzaminacyjnych został zawężony w związku z pandemią COVID-19. W tym roku obowiązuje po raz ostatni. Od nowego roku szkolnego na egzaminie znów będą obowiązywać pełne wymagania.
Do egzaminu przystąpi także 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Wprowadzono dla nich pewne dodatkowe dostosowania, m.in. wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego oraz tłumaczenie arkuszy egzaminacyjnych z matematyki i języka obcego (w przypadku matematyki zarówno zadań, jak i instrukcji, w przypadku języka obcego – instrukcji).
We wszystkie trzy dni egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9. Sprawdzian z języka polskiego potrwa 120 minut, z matematyki – 100, a z języka obcego – 90.
Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca. Uczniowie tego samego dnia otrzymają też stosowne zaświadczenia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Tego egzaminu nie można nie zdać, nawet gdy uczeń uzyska bardzo niskie wyniki. Nie jest możliwa też poprawa rezultatu. Wynik ma jednak wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Autor: D. Starzyńska-Rosiecka
Redakcja: K. Ośko