Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paweł Juszczyszyn wiceprezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie

Sędzia Paweł Juszczyszyn Fot. PAP/T. Waszczuk

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał w poniedziałek sędziego Pawła Juszczyszyna na stanowisko wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.

W komunikacie ministerstwo przypomniało, że sędzia Paweł Juszczyszyn będąc sędzią delegowanym do Sądu Okręgowego w Olsztynie w 2019 r. podczas orzekania w rozprawie II instancji postanowił ustalić, czy orzekający w I instancji sędzia miał prawo orzekać w sprawie, jako powołany przez Krajowa Radę Sądownictwa nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z grudnia 2017 r.

Juszczyszyn powołał się jako pierwszy sędzia w Polsce na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest sprzeczny z prawem unijnym oraz wystąpił do Kancelarii Sejmu o przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Jak podkreślono te działania sędziego stały się przyczyną negatywnych konsekwencji zawodowych – została cofnięta mu delegacja do sądu okręgowego. Następnie w lutym 2020 r. został prawomocnie zawieszony w czynnościach. Obniżono też o 40 proc. jego wynagrodzenie. Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem z 6 października 2022 r. uznał powyższe działania za złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Autor: L. Tekielski za PAP
Redakcja: A. Niebojewska

Sąd Rejonowy w Olsztynie ma nowego prezesa

Więcej w sędzia, Sąd Okręgowy w Olsztynie, Paweł Juszczyszyn
Znamy datę rozprawy nożownika z Olsztyna. Nastolatek zaatakował rówieśników

Na 17 maja Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie Michała G. oskarżonego m.in. o zranienie nożem dwóch nastolatków w pobliżu jednej z...

Zamknij
RadioOlsztynTV