Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pielęgniarek jest coraz mniej. „Ta demografia budzi grozę”

Są najbliżej pacjentów, troszczą się o chorych, każdego dnia służą pomocą drugiemu człowiekowi. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

Pielęgniarek już brakuje, w dodatku wiele osób wykonujących ten zawód jest lub niedługo będzie w wieku emerytalnym. W Polsce średnia wieku pielęgniarki to prawie 55 lat, a położnej – blisko 52 lata. Obecnie 90 tysięcy pielęgniarek pracuje, będąc już na emeryturze, a w ciągu 10 lat – kolejne 93 tysiące nabędzie prawa emerytalne. – Ta demografia budzi grozę i jest to ogromne wyzwanie przed nami – przyznała Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska.

Poważnym nierozwiązanym problemem są normy zatrudnienia pielęgniarek. Brak respektowania tych norm przekłada się na przeciążenie fizyczne i psychiczne personelu. Gdyby każdy z podmiotów leczniczych respektował normy, które obowiązują w lecznictwie szpitalnym, pielęgniarek na oddziałach byłoby więcej, praca i opieka nad pacjentem byłaby zdecydowanie lepsza

– wskazała

W Naczelnej Izbie pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych jest ponad 330 tysięcy osób, a w zawodzie pracuje 270 tysięcy.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w pielegniarki, pielegniarka
Absolwenci pielęgniarstwa otrzymali białe czepki. „To osoby bardzo dobrze przygotowane”

Absolwenci pielęgniarstwa oficjalnie zakończyli naukę w elbląskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. 88 osób otrzymało białe czepki, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Dr...

Zamknij
RadioOlsztynTV