Kampania wyborcza, Fundusz Inwestycji Samorządowych i dodatek solidarnościowy. Słuchaj audycji My, Wy, Oni
Ostatnia prosta kampanii wyborczej, Fundusz Inwestycji Samorządowych jako sposób na wyjście z kryzysu, dodatek solidarnościowy i prace sezonowe. To tematy audycji My, Wy, Oni, z którymi zmierzą się przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Gospodarzem audycji był Marek Lewiński. Z zaproszenia skorzystali:
- Wojciech Kowalski – sekretarz zarządu regionu warmińsko-mazurskiej Solidarności
- Jarosław Szunejko – przewodniczący wojewódzkiej rady OPZZ
- Rafał Laskowski – Warmińsko–Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych
Kampania wyborcza
Związki zawodowe i organizacje pracodawców przyglądają się kampanii wyborczej, analizując najnowsze obietnice, rozliczają też poprzednią kadencję prezydenta. Jakie są panów obserwacje?
Fundusz Inwestycji Samorządowych
Samorządy będą mogły skorzystać z nowego funduszu inwestycyjnego. Do województwa warmińsko-mazurskiego mogą trafić 223 miliony złotych.
Fundusz Inwestycji Samorządowych to tzw. „program tarczy dla samorządów” i jest częścią Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Założenia są takie, żeby miastom, gminom i powiatom pomóc finansowo w wyjściu z pandemii koronawirusa. Pieniądze mają być przeznaczone na przykład na wkłady własne niezbędne do przeprowadzenia większych inwestycji.
Premier Mateusz Morawiecki, który był w sobotę na Warmii i Mazurach do samorządowców, by zlecenia wykonywały przede wszystkim lokalne firmy. Czy to dobry pomysł na wyjście z kryzysu ekonomicznego?
Ustawa o dodatku solidarnościowym
OPZZ przypuszcza, że po ustaniu pomocy państwa pracodawcy zaczną zwalniać pracowników. W konsekwencji, OPZZ chce, by zasiłek dla bezrobotnego wynosił 50 procent jego ostatniego wynagrodzenia.
Uchwalona przez Sejm 4 czerwca 2020 r. ustawa o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, przewiduje podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Bezrobocie i prace sezonowe
Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 6,1 proc. – wynika ze wstępnych danych MRPiPS. W czerwcu przybyło 15,4 tys. nowych zarejestrowanych bezrobotnych. Minister Marlena Maląg zwraca uwagę, że miesięczna dynamika wzrostu bezrobocia od początku epidemii COVID-19 słabnie.
W tej chwili mamy w kraju 1 milion 27 tysięcy bezrobotnych. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 91 tysięcy i była wyższa niż w maju o 15,4 tysięcy osób.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy