Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Kampania wyborcza, Fundusz Inwestycji Samorządowych i dodatek solidarnościowy. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Ostatnia prosta kampanii wyborczej, Fundusz Inwestycji Samorządowych jako sposób na wyjście z kryzysu, dodatek solidarnościowy i prace sezonowe. To tematy audycji My, Wy, Oni, z którymi zmierzą się przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Gospodarzem audycji był Marek Lewiński. Z zaproszenia skorzystali:

  • Wojciech Kowalski – sekretarz zarządu regionu warmińsko-mazurskiej Solidarności
  • Jarosław Szunejko – przewodniczący wojewódzkiej rady OPZZ
  • Rafał Laskowski – Warmińsko–Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych

Kampania wyborcza
Związki zawodowe i organizacje pracodawców przyglądają się kampanii wyborczej, analizując najnowsze obietnice, rozliczają też poprzednią kadencję prezydenta. Jakie są panów obserwacje?

Fundusz Inwestycji Samorządowych
Samorządy będą mogły skorzystać z nowego funduszu inwestycyjnego. Do województwa warmińsko-mazurskiego mogą trafić 223 miliony złotych.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to tzw. „program tarczy dla samorządów” i jest częścią Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Założenia są takie, żeby miastom, gminom i powiatom pomóc finansowo w wyjściu z pandemii koronawirusa. Pieniądze mają być przeznaczone na przykład na wkłady własne niezbędne do przeprowadzenia większych inwestycji.

Premier Mateusz Morawiecki, który był w sobotę na Warmii i Mazurach do samorządowców, by zlecenia wykonywały przede wszystkim lokalne firmy. Czy to dobry pomysł na wyjście z kryzysu ekonomicznego?

Ustawa o dodatku solidarnościowym

OPZZ przypuszcza, że po ustaniu pomocy państwa pracodawcy zaczną zwalniać pracowników. W konsekwencji, OPZZ chce, by zasiłek dla bezrobotnego wynosił 50 procent jego ostatniego wynagrodzenia.

Uchwalona przez Sejm 4 czerwca 2020 r. ustawa o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, przewiduje podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Bezrobocie i prace sezonowe

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 6,1 proc. – wynika ze wstępnych danych MRPiPS. W czerwcu przybyło 15,4 tys. nowych zarejestrowanych bezrobotnych. Minister Marlena Maląg zwraca uwagę, że miesięczna dynamika wzrostu bezrobocia od początku epidemii COVID-19 słabnie.

W tej chwili mamy w kraju 1 milion 27 tysięcy bezrobotnych. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 91 tysięcy i była wyższa niż w maju o 15,4 tysięcy osób.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, OPZZ, związki zawodowe, pracodawcy
Narodziny Solidarności na rocznicowej wystawie w Olsztynie. „Tamte wydarzenia budziły emocje u wszystkich”

40 lat temu, 1 lipca 1980 roku, rząd PRL bez uprzedzenia wprowadził podwyżki cen niektórych gatunków mięs i wędlin. Decyzja ta doprowadziła do lipcowych strajków. Miały...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV