Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zapobiec niedożywieniu u dzieci w trakcie leczenia?

Fot. fotolia.pl

Przewlekle chore dzieci bardzo często cierpią na niedożywienie – zwłaszcza, jeśli nie mogą przyjmować jedzenia w sposób naturalny. Kuleje świadomość rodziców i opiekunów, dlatego warto wymieniać się doświadczeniami.

W tym celu, w olsztyńskim szpitalu dziecięcym, spotkali się specjaliści z województwa warmińsko-mazurskiego na konferencji „Leczenie żywieniowe w codziennej praktyce”.

– To rozległy temat – uważa dyrektor dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie – dr Krystyna Piskorz-Ogórek.

Jak ocenić stan odżywienia dziecka, jak prawidłowo zakwalifikować dziecko do tego żywienia klinicznego i w jaki sposób monitorować składniki tego żywienia, które dostaje dziecko, żeby one odpowiadały zapotrzebowaniu jego organizmu.

00:00 / 00:00

– W każdej specjalności spotykamy pacjentów, którzy ze względu na chorobę podstawową lub jej następstwa nie mogą być żywieni w sposób naturalny. Zastosowanie wsparcia żywieniowego jest niezbędnym elementem leczenia tych pacjentów – podkreśliła z kolei prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej.

Bardzo duży postęp, bo mamy i nowy sprzęt, i nowe techniki, i – co najważniejsze – mamy preparaty, które możemy podać tym pacjentom, które pokrywają zapotrzebowanie. Takie dziecko funkcjonuje dobrze. W większości przypadków albo zgłębniki dożołądkowe, albo gastrostomie pozwalają podać pełne zapotrzebowanie tym pacjentom

00:00 / 00:00

Jak mówią organizatorzy, celem konferencji jest aktualizacja wiedzy na temat przyczyn niedożywienia u dzieci przewlekle chorych, zasad rozpoznawania niedożywienia, zagrożenia niedożywieniem oraz zalecanych metod leczenia żywieniowego. Obecnie rozwiązań wspomagających żywienie małych pacjentów jest mnóstwo.

– Potrzeba jednak odpowiedniej wiedzy, aby dostarczyć organizmowi absolutnie wszystkich składników odżywczych i nie doprowadzić do niedożywienia – zauważyła z kolei dr Anna Hinburg – dietetyk kliniczny.

Ściśle współpracuję z chirurgią szczękową, czyli pacjentami, którzy przez 6 tygodni muszą być na dietach płynnych. Diety płynne często nie są dietami pełnowartościowymi. Stąd edukacja pacjenta, edukacja rodzica jest z naszej strony bardzo, bardzo ważna.

00:00 / 00:00

W konferencji brali udział lekarze rodzinni, pediatrzy, neurolodzy, pielęgniarki pediatryczne i dietetycy z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Autor: M. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywienie, dzieci, konferencja
Problemy dziecięcego oddziału psychiatrycznego. NFZ złożył propozycję

Czy uda się zachować działalność Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie? Wszystkie pracujące tam lekarki złożyły wypowiedzenia z pracy. Rozmowy z...

Zamknij
RadioOlsztynTV