Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak sobie radzić z fobiami, lękami i strachami? Rozmawiamy o tym dzisiaj w „Bliższych spotkaniach”

Strach, fobia, lęk

Jak sobie radzić z fobiami, lękami i strachami? O tym rozmawiamy w „Bliższych spotkaniach” z ekspertami. Pierwszym gościem Izy Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Dorota Mroczkowska – psycholog, terapeuta.

Czym różni się lęk od strachu?

Jest lęk wolno płynący czyli taki, który narasta w ciągu dnia czy w jakiejś sytuacji i my czujemy się coraz bardziej niekomfortowo, ale nie wiemy dlaczego, to mówimy o lęku. Natomiast jeżeli lęk ma konkretną postać, obiekt, to wtedy mówi się o strachu. Jeśli jakieś obawy u dziecka 4-5-6 letniego np. przed zwierzętami, przed ciemnością, są czymś naturalnym, to już u osoby dorosłej jest to sygnał, że coś złego się z nami dzieje.

 

Z jakimi problemami zgłaszają się do pani ludzie?

Dorośli mówią, że boję się np. wystąpień publicznych, boję się ludzi, studenci boję się, jak wykładowca na nich patrzy, boję się wchodzić w relacje z innymi ludźmi. Zawsze wtedy pytam, jak było wcześniej, jak było w przedszkolu, jak było w szkole podstawowej i wyłania się nam obraz takiej osoby, która ma negatywne albo lękowe skojarzenia.

– tłumaczy Dorota Mroczkowska.

Posłuchaj

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Czy każdy z nas ma jakąś fobię, jakiś lęk – o tym mówił kolejny Gość Bliższych spotkań doktor Agnieszka Wasilewska, psychiatra z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Olsztynie.

Myślę, że tak. Niestety bardzo duża grupa naszego społeczeństwa cierpi na zaburzenia nerwicowe, a najczęściej występują fobie. Książkowo mówi się, że nawet około dwóch i pół miliona Polaków cierpi na zaburzenia nerwicowe. Jest to jedna z najczęstszych zaburzeń, z którymi zgłaszają się też pacjenci do psychiatry po uzależnieniach.

Kiedy kończy się lęk a zaczyna fobia?

Strach jest do pewnego momentu fizjologiczny i budujący – do pewnego momentu, ale kiedy zaczyna się lęk – to lęk jest czymś nieuzasadnionym. Jest strachem, którego nie możemy uzasadnić. Kiedy lęk osiąga taki poziom, że boimy się nawet myśli o danym przedmiocie, wtedy zaburza to nasze funkcjonowanie, nie możemy żyć w społeczeństwie, funkcjonować, wtedy staje się to fobią.

 

Czy ta droga do tego, by się pozbyć fobii, droga leczenia to jest sprawa krótkotrwała?

Niestety nie jest to sprawa krótkotrwała. Przede wszystkim korzystamy z pomocy psychoterapeutów i tutaj leczenie głównie polega na psychoterapii. Trzeba korzystać z pomocy osoby kompetentnej, która nam pomoże. Specjalista pokieruje nas i powie co robić w takich sytuacjach.

Posłuchaj

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Czego najczęściej się boimy?  Dziury, psy, koty, pająki, woda – to fobie, o których rozmawiała Izabela Malewska z gośćmi w Bliższych Spotkaniach.

Posłuchaj

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Psy
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: DKucharzewska
Redakcja: ASocha

Więcej w lek, strach
Kilkanaście partii znanego leku wycofano z rynku. Jest problem z zawartością paracetamolu

Z aptek w całej Polsce wycofano dwanaście serii znanego leku na przeziębienie, Febrisanu - informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W partiach stwierdzono niezgodność zawartości paracetamolu w leku....

Zamknij
RadioOlsztynTV