Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Iwona Arent: jest za krótki czas, żeby abstrakcyjne ugrupowania znalazły wyborców

Iwona Arent. Fot. P. Getka

– Są sposoby na wyegzekwowanie decyzji wojewody w sprawie olsztyńskich szubienic – oceniła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent.

Wojewoda warmińsko-mazurski na podstawie ustawy dekomunizacyjnej nakazał rozbiórkę pomnika. Nadał tej decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności, ale mimo to miasto zaskarżyło decyzję do ministra kultury.

Poseł Iwona Arent przekonywała, że minister decyzję wojewody podtrzyma. Jej zdaniem można też doprowadzić do usunięcia szubienic, nie czekając na rozpatrzenie wszystkich odwołań.

Są jeszcze różne ścieżki, po które może sięgnąć pan wojewoda. Można chociażby rozebrać ten pomnik na koszt wojewody, później wystawić fakturę panu prezydentowi Grzymowiczowi. Jeśli nie będzie chciał płacić, to komornik wejdzie na konta miasta i wtedy zostaną te pieniądze ściągnięte.

Pomnik dłuta Xawerego Dunikowskiego, popularnie nazywany szubienicami, odsłonięto w latach 50. ubiegłego wieku jak Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. W latach 90. został wpisany do rejestru zabytków. W ubiegłym roku został z tego rejestru wykreślony.

Poseł Iwona Arent, szefowa struktur PiS w okręgu olsztyńskim, odniosła się także do wydarzeń na ogólnopolskiej scenie politycznej. Oceniła, że w najbliższych miesiącach widać będzie na niej wzmożony ruch.

W ostatnim czasie pojawiły się nowe inicjatywy – połączenie Porozumienia z AgroUnią, decyzje o współpracy PSL-u z Szymonem Hołownią czy zapowiedź nowej partii tworzonej przez prezydenta Starachowic.

Zdaniem poseł Iwony Arent nowe ugrupowania będą powstawały do później wiosny, ale raczej nie zagrożą jej partii.

Powstaną takie właśnie folklorystyczne, jakbym to nazwała, koalicje, szukanie swojego miejsca w polityce. Natomiast, żeby stworzyć ugrupowanie, które będzie miało wsparcie wielu ludzi, to są lata pracy. To jest za krótki czas, żeby jakieś nowe, dziwne, abstrakcyjne ugrupowania nagle znalazły swoich wyborców i zagroziły w kampanii wyborczej.

Wybory parlamentarne w Polsce mają odbyć się w drugiej połowie października lub na początku listopada.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

Więcej w wojewoda, Iwona Arent, Artur Chojecki, szubienice
„Wszystko może się zdarzyć”. Posłuchaj o problemach z usunięciem „szubienic”

O problemie z usunięciem olsztyńskich „szubienic” i współpracy PSL-u i Polski 2050 rozmawiali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Krzysztof Kaszubski rozmawiał z parlamentarzystkami: Iwoną Arent i...

Zamknij
RadioOlsztynTV