Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wszystko może się zdarzyć”. Posłuchaj o problemach z usunięciem „szubienic”


O problemie z usunięciem olsztyńskich „szubienic” i współpracy PSL-u i Polski 2050 rozmawiali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Krzysztof Kaszubski rozmawiał z parlamentarzystkami: Iwoną Arent i Anną Wojciechowską.

Dziwię się prezydentowi Olsztyna, że zaskarżył do ministra kultury i dziedzictwa narodowego decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego o natychmiastowym usunięciu pomnika Xawerego Dunikowskiego z przestrzeni publicznej miasta mówiła posłanka PiS Iwona Arent. Parlamentarzystka przypomniała, że od roku trwa rosyjska agresja na Ukrainę.

Widzimy jakim krajem jest Rosja i jak się zachowuje, jak morduje cywilów, jak niszczy infrastrukturę. Dziwię się panu prezydentowi, że tak broni pomnika, który oddaje hołd.

Zdaniem posłanki PO Anny Wojciechowskiej o przyszłości pomnika powinni zdecydować mieszkańcy Olsztyna.

W jakiś sposób należałoby to uszanować. Może znaleźć jakieś optymalne rozwiązanie, żeby nie kłóciło to społeczeństwa olsztyńskiego. Bazowałabym przede wszystkim na opinii mieszkańców.

Pod koniec stycznia wojewoda Artur Chojecki wydał decyzję o natychmiastowym usunięciu monumentu. Decyzję w całości zaskarżył prezydent Olsztyna. Minister ma 30 dni na odpowiedź.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o współpracy PLS-u z Polską 2050. Iwona Arent wątpi w wyborczy sukces obu partii.

Dziwię się Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Wygląda na to, że PSL zaczął się wstydzić swojej nazwy, ponieważ zaczyna już używać innych nazw. PSL jakby zniknął z przestrzeni publicznej. Przedstawiają jakiś program i to jest jakiś plus.

Posłanka PO Anna Wocjechowska była rozczarowana zachowaniem zarówno PSL-u, jak i Polski 2050.

Bardzo stawialiśmy na jedna listę i nadal na to stawiamy. Zbliżają się wybory i jeszcze wszystko może się zdarzyć i jeszcze nic nie jest przekreślone do końca. Sa różne transfery. Wczoraj z Polski 2050 odeszła poseł Hanna Gill-Piątek.

Na początku tygodnia na wspólnej konferencji w Senacie Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szymon Hołownia ogłosili, że PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS od władzy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

Więcej w Olsztyn, PSL, odwołanie, pomnik, Iwona Arent, koalicja, szubienice, Anna Wojciechowska, zaskarżenie
Zabytkowe kamienice dotacją na remont. Trwa nabór wniosków

Mieszkańcy Olsztyna mogą się starać o dotację na remont zabytkowych kamienic. Trwa nabór wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych. Wnioski można składać do 3 marca...

Zamknij
RadioOlsztynTV