Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów wznawia pracę po pożarze

ITPO w Olsztynie Fot. mat. prasowe

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) w Olsztynie wznawia działanie. W trakcie prób eksploatacyjnych ponownie zapewni dostawy ciepła z odpadów mieszkańcom stolicy Warmii i Mazur – zapowiada spółka Dobra Energia dla Olsztyna.

Zadaniem fazy prób eksploatacyjnych, w której aktualnie znajduje się inwestycja, jest weryfikacja działania niezbędnych procedur oraz regulacja i optymalizacja całego układu. Działanie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zostało wstrzymane na dwa miesiące ze względu na pożar, do którego doszło pod koniec lutego. Jego przyczyną był samozapłon w silosie gromadzącym produkt z instalacji oczyszczania spalin. Złożyła się na to m.in. zbyt duża ilość dozowanego węgla aktywnego wykorzystywanego w procesie oczyszczania spalin.

Jak zapewnił Krzysztof Witkowski, prezes spółki Dobra Energia dla Olsztyna, pożar nie spowodował żadnych negatywnych skutków dla olsztynian i środowiska.

Obecnie Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów ponownie jest w fazie prób eksploatacyjnych. Celem jest produkcja czystej, ekologicznej energii z frakcji energetycznej pozyskanej z odpadów komunalnych. Docelowo z 15 ton odpadów w ciągu godziny ma być wytwarzane 30 megawatów mocy cieplnej i prawie 10 megawatów prądu.

Rocznie spalarnia ma przetwarzać 100 tysięcy ton odpadów.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

00:00 / 00:00

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, wznowienie działalności
Olsztyńska spalarnia odpadów została wyłączona

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Bublewicza w Olsztynie została wyłączona - przekazała zarządzająca zakładem firma Dobra Energia dla Olsztyna. Minionej nocy w spalarni wybuchł pożar....

Zamknij
RadioOlsztynTV