Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Olsztyńska spalarnia odpadów została wyłączona
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Bublewicza w Olsztynie została wyłączona – przekazała zarządzająca zakładem firma Dobra Energia dla Olsztyna. Minionej nocy w spalarni wybuchł pożar.
„Nikt nie został poszkodowany i trwają czynności wyjaśniające”- czytamy w przesłanym Radiu Olsztyn oficjalnym komunikacie spółki. Wcześniej rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej mł. bryg. Grzegorz Różański podał, że w jednym z silosów spalarni zapalił się niedogaszony popiół. W akcji gaśniczej brało udział kilkudziesięciu strażaków. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że straty wyceniono wstępnie na 50 mln zł. Przyczyny i okoliczności pożaru będą wyjaśniali eksperci.
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów to nowa inwestycja; próbny rozruch rozpoczęła w połowie grudnia. Obiekt wybudowała (w formule partnerstwa publiczno-prywatnego) firma Dobra Energia dla Olsztyna, która będzie nim zarządzać przez 25 lat. Spalarnia ma zapewnić dostawy ciepła do sieci miejskiej i częściowo rozwiązać problem zagospodarowania śmieci. Zgodnie z założeniami będzie przetwarzała 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Inwestycja kosztowała ponad 800 mln. zł.
Autor: K. Kantor
Redakcja: K. Ośko
Milionowe straty po pożarze w olsztyńskiej spalarni. „Akcja była dosyć trudna”























![Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA] Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FSpotkania-zamkowe-sobota-2-e1781983914383.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)



