Iławskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
W 1963 roku Ewa i Roman Garliccy z Warszawy wywołali publiczną debatę o pozbawionych edukacji, zatrudnienia i miejsca w społeczeństwie dzieciach, młodzieży i osobach dorosłych z upośledzeniem umysłowym.
Znany pisarz Marian Brandys opisał w poczytnym tygodniku “Świat” ich sytuację opierając się na relacjach rodziców. W wielu miastach Polski odezwali się w tej sprawie inni rodzice i tak powstał pierwszy w krajach obozu komunistycznego, ogólnopolski ruch rodziców reprezentujący interesy grupy obywateli, którzy nie z własnej winy byli pozbawieni wszelkich szans i egzystowali na marginesie życia społecznego.
Ówczesne władze nie wyraziły jednak zgody na rejestrację samodzielnej organizacji, uznając problem za patologię zbyt wstydliwą dla ustroju.
Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Iławie powstało 20 czerwca 1985 roku. Skupiało wtedy około 20 członków.
Dzisiaj do iławskiego oddziału PSOUU należy około 90 osób. Członkami Stowarzyszenia są rodzice, krewni i opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także same osoby niepełnosprawne, profesjonaliści zawodowo zajmujący się wspieraniem osób z niepełnosprawnością oraz osoby wyrażające chęć działania na rzecz tego środowiska.
W iławskim kole była Anna Minkiewicz-Zaremba – posłuchaj
(amin-zar/łw)