Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gmina Ełk wyjaśnia sprawę wycinki drzew na cmentarzu

Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej. Fot. FB Urszuli Pasławskiej

Gmina Ełk z urzędu wszczęła postępowanie wyjaśniające dotyczące wycinki drzew na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Ełckiej. Odrębne postępowanie dotyczące zniszczenia miejsc pochówku, prowadzi ełcka prokuratura.

Kierująca Wydziałem Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Ełk Anna Gajko poinformowała, że z urzędu zostało wszczęte postępowanie dotyczące Nowej Wsi Ełckiej.

Będziemy wyjaśniać kwestie dotyczące nielegalnej wycinki drzew, do której doszło w ostatnim czasie na tym cmentarzu. Będziemy m.in. ustalać, ile drzew zostało wyciętych.

W ubiegłym tygodniu lokalni pasjonaci historii z okolic Ełku ujawnili, że na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Ełckiej wycinane i karczowane są drzewa. W wyniku prac ciężkiego sprzętu zniszczonych zostało kilkadziesiąt obramowań nagrobków, a na powierzchni ziemi odnajdowano ludzkie kości. Ta część cmentarza, na której prowadzono prace mieściła groby Mazurów, pochówki zakończono wkrótce po wojnie. Decyzją konserwatora zabytków nakazano natychmiastowe wstrzymanie robót na cmentarzu.

Proboszcz miejscowej parafii ks. Andrzej Bryg przyznał, że prace te prowadzono po to, by zorganizować nowe miejsca na pochówki. Podkreślał, że parafia, jako właściciel cmentarza, miała prawo do tych prac, ponieważ grobami Mazurów nikt się nie opiekował.

Kto wie, może część tych obramowań ktoś podrzucił, bo przecież Mazurzy mieli cmentarze przy domach, może to są takie obramowania

– mówił w rozmowie z PAP proboszcz.

Anna Gajko z Urzędu Gminy w Ełku powiedziała, że parafia otrzymała w poprzednich latach zgodę na wycinkę drzew na cmentarzu ale w innej części niż ta, na której prowadzono prace w ostatnim czasie. Dodała, że pozwolenie na tę wycinkę traciło ważność w kwietniu 2019 roku. Pytana, jak długo potrwa postępowanie odpowiedziała, że jest zbyt wcześnie „zarówno, by mówić o terminach, jak i ewentualnej karze za te działania”.

Odrębne postępowanie w sprawie karczowania drzew i w konsekwencji zniszczenia kilkudziesięciu mazurskich grobów prowadzi prokuratura rejonowa w Ełku.

W Nowej Wsi Ełckiej jest tylko jeden cmentarz – parafialny. Proboszcz pytany o wycinkę mówił, że o pracach na cmentarzu poinformował zarówno gminę, jak i kurię. Zgodnie z przepisami, zabytkiem ma się opiekować jego właściciel, czyli w tym wypadku parafia. Zarówno prokuratura, jak i konserwator zabytków nakazali parafii wstrzymanie prac na cmentarzu. Ks. Bryg zapewnił, że zastosuje się do tego.

Zniszczenie buldożerami cmentarza ponownie ożywiło dyskusję o konieczności zachowania dziedzictwa Mazurów. Ubolewanie z tego powodu wyraziła m.in. ewangeliczka i Mazurka poseł PSL Urszula Pasławska.

Jest mi przykro, że na naszych oczach dewastowana, niszczona jest historia tej ziemi, historia ludzi tutaj żyjących.

Proboszcz Bryg w rozmowie z PAP powiedział, że „dziwi go wywołana specjalnie burza”.

Nic nie robimy poza tym, co do nas należy. Robimy to z szacunkiem i pietyzmem.

Ewangelicy oraz osoby interesujące się dziedzictwem kulturowym regionu w mediach społecznościowych nie kryją oburzenia sytuacją.

Mazurów z tych ziem wypędzono, a teraz buldożery grzebią resztki pamięci o nich

– napisano w jednej z dyskusji na ten temat.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nowa Wieś Ełcka, wycinka drzew
Będzie postępowanie wyjaśniające ws. dewastacji cmentarza

Prokuratura Rejonowa w Ełku wyjaśni okoliczności zniszczenia cmentarza Mazurów w Nowej Wsi Ełckiej. Proboszcz miejscowej parafii, za zgodą rady parafialnej, wyciął drzewa i karczował korzenie, niszcząc...

Zamknij
RadioOlsztynTV