Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Energetyka liczy na absolwentów szkół branżowych. To dobrze opłacane zawody
Sektor energetyczny w Polsce potrzebuje pracowników, dlatego liczy na absolwentów szkół branżowych. To jeden z wniosków płynących z konferencji, którą w Olsztynie przygotowały Kuratorium Oświaty i spółka Energa-Operator.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy w Polsce ma powstać 120 branżowych centrów umiejętności. Planuje się, że będą one działały przy szkołach zawodowych lub centrach kształcenia zawodowego. Mają symulować warunki pracy i pomóc w podnoszeniu kwalifikacji.
– 9 z branżowych centrów umiejętności ma dotyczyć sektora energetycznego – mówiła w Olsztynie wiceminister edukacji Marzena Machałek.
W Polsce 55 procent absolwentów szkół podstawowych jest w szkołach branżowych i technicznych, w Niemczech 50 procent, a we Francji 40 procent. Uczniowie i ich rodzice dobrze oceniają szkoły branżowe i techniczne. Cały czas zmienia się ich wizerunek.
Zapotrzebowanie na nowych pracowników jest duże – potwierdza Grzegorz Smoliński, dyrektor generalny oddziału Energa-Operator w Olsztynie.
Bardzo ważnymi stanowiskami, których potrzebujemy są na przykład dyspozytorzy mocy oraz elektromonterzy.
Wiceminister Marzena Machałek mówiła, że w liczącej 30 profesji prognozie zapotrzebowania na zawody, aż cztery związane są z branżą energetyczną.
Są to między innymi elektryk, technik elektryk, technik energetyki i elektromechanik. To są zawody, które są szczególnie finansowane. Za prognozą idą dodatkowe środki. 41 tysięcy uczniów uczy się w zawodach związanych z sektorem energetycznym, do dużo, ale potrzeba dużo więcej.
O potrzebie kształcenia młodzieży, która powinna być gotowa do pracy w różnych sektorach gospodarki mówiła posłanka PiS Iwona Arent.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zwrócił uwagę na współpracę z przedsiębiorstwami energetycznymi, które odgrywają znaczącą rolę w rozwoju młodych ludzi.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy