Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg będzie miał rondo Pionierów Oświaty? Wnioskuje o to ZNP

Rondo Pionierów Oświaty – taką nazwę ma nosić nowe rondo w Elblągu, zbudowane na skrzyżowaniu ulic Królewieckiej I Fromborskiej. Wniosek o uhonorowanie nauczycieli, którzy zaczęli pracę zaraz po wojnie w zniszczonym mieście złożył Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Władze Elbląga po raz kolejny odchodzą od przyjętej przez siebie zasady nazywania nowych rond nazwami miast partnerskich. Kilka już jest – Tarnopol, Compiegne czy Kaliningrad. Po odstąpieniu od tej reguły pojawiły się ronda Żołnierzy Wyklętych, Obrońców Birczy, Solidarności czy Zamech.

Pionierzy Oświaty mają być uhonorowani dla podtrzymania pamięci o nauczycielach, którzy już 4 września 1945 zaczęli uczyć dzieci repatriantów zasiedlających Elbląg. Jak podkreśla wnioskodawca – wielu tych nauczycieli, podczas okupacji, należało do Tajnej Organizacji Nauczania. I dla dobra oświaty i polskości płacili niekiedy najwyższą cenę, jaką jest ludzkie życie.

Projekt uchwały o nadaniu nazwy Rondo Pionierów Oświaty przeszedł już pozytywną weryfikację komisji nazewnictwa. Teraz decyzja jest w rękach Rady Miasta, która będzie głosować w tej sprawie na sesji 23 września.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, nauczyciel, ZNP, rondo, nazwa
Bezpieczny El – Przedszkolak. Dzieci poznają zasady bezpieczeństwa

Tysiąc elbląskich przedszkolaków weźmie udział w spotkaniach z policjantami, strażakami, leśnikami i ratownikami medycznymi. Od siedmiu lat w Elblągu realizowany jest projekt edukacyjny pod nazwą Bezpieczny...

Zamknij
RadioOlsztynTV