Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś Wielka Sobota. Dla katolików to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania
Wielka Sobota to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa.
Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy.
W tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.
Wieczorem w kościołach odbywa się msza Wigilii Paschalnej. Stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego. Ta liturgia składa się z kilku elementów. Światła – kiedy kapłan błogosławi ogień, potem jest uroczysty śpiew orędzia paschalnego, potem następuje liturgia słowa przedstawiająca historię zbawienia od stworzenia świata aż do tajemnicy zmartwychwstania. Dalej dokonuje się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Wigilia Paschalna to jest kwintesencja całej liturgii. Zresztą jest taka zasada liturgiczna, która mówi o tym, że budując kościół, musimy to robić w taki sposób, żeby móc w nim dobrze sprawować Wigilię Paschalną. Ona jest punktem odniesienia dla całego kościoła. To szczytowym moment całego roku liturgicznego. Ona już w pewien sposób nie należy do Wielkiej Soboty, która jest dniem ciszy. Należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.W niej przechodzimy w sposób symboliczny od tego, co się wydarzyło na Golgocie do uroczystego Alleluja. W liturgii biskupiej pontyfikalnej jest to bardzo wyraźnie zaznaczone, kiedy diakon podchodzi do arcybiskupa i mówi: Czcigodny Ojcze zwiastuję ci radosną nowinę. Jest Alleluja.
– mówił ksiądz kanonik Bartłomiej Matczak.
Później rozpoczyna się celebracja, na nowo, liturgii eucharystycznej. Tego dnia wszystko w kościele powinno być nowe. Świece, paschał, ogień: – To jest pokazanie tej nowości życia. O to życie się rodzi na nowo poprzez Zmartwychwstanie Chrystusa – dodaje ks. Matczak.
Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, wokół kościoła, który okrąża się raz, lub trzy razy. Procesja jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. W niektórych kościołach procesja następuje nie po Wigilii Paschalnej, a przed pierwszą mszą poranną w niedzielę.
Posłuchaj felietonu Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska