Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grekokatolicy przygotowują się do Wielkanocy. Dziś Wielka Sobota

Fot. Sobór katedralny w Olsztynie

Dla wiernych obrządków wschodnich kończy się Triduum Paschalne. Dziś jest Wielka Sobota, a jutro Wielkanoc. W Olsztynie w cerkwi pw. Pokrowy Matki Bożej nabożeństwa w Wielką Sobotę odbędą się o godz. 10.00 i 16.00. Po każdym z nich kapłani poświęcą pokarmy przyniesione przez wiernych.

W Wielki Czwartek w cerkwiach czytano dwanaście fragmentów Ewangelii, opisujące ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia Jezusa. W Wielki Piątek natomiast po nabożeństwie i procesji ustanowiono symboliczny Grób Pański.

– Carskie wrota są zamknięte, a na środku cerkwi na specjalnym miejscu złożona jest płaszczanica, czyli ikona na płótnie, symbolizująca złożonego do grobu Jezusa – wyjaśnia biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski.

Dookoła tej płaszczanicy jest też charakterystyczny napis: dostojny Józef zdjął z drzewa Pana naszego Jezusa Chrystusa, a następnie owinął w to płótno i namaścił to ciało wonnościami. Według tradycji żydowskiej – mirrą.

00:00 / 00:00

W niedzielę wielkanocną płaszczanica zostanie przeniesiona na ołtarz i pozostanie tam do Wniebowstąpienia.

Proboszcz olsztyńskiej parafii grekokatolickiej ks. Jan Hałuszka poinformował, że w przypadającą dziś Wielką Sobotę odbędą się w tej świątyni dwa nabożeństwa – o godz. 10.00 i o godz. 16.00

– Będą to nieszpory z liturgią – powiedział kapłan. Dodał, że po każdym z nabożeństw odbędzie się święcenie pokarmów na wielkanocny stół.

W koszyczkach naszych wiernych są te same pokarmy co w koszyczkach rzymskich katolików. Tyle że zamiast baranka, grekokatolicy wkładają paskę

– wyjaśnił ks. Hałuszka.

Paska to rodzaj drożdżowej bułki, zwykle z bakaliami. Oprócz niej w koszyczku grekokatolików będą jajka, chrzan, sól, wędliny i chleb.

– Zawartość koszyczka nie jest przypadkowa; każdy produkt ma swoją symbolikę  – mówi bp Arkadiusz Trochanowski.

Paska mówi nam o odrodzeniu się, o zmartwychwstaniu, z którym przychodzi Chrystus. O nowej rzeczywistości, która nam o tym przypomina, że my też mamy każdego dnia się odradzać. Jajko jest symbolem nowego życia, aby to życie było budowane na wartościach.

00:00 / 00:00

W koszyczku znajdziemy też szynkę, kiełbasę, chrzan, ser, masło, sól i oczywiście pisanki.

W tym roku Wielkanoc w Kościołach wschodnich wypada tydzień po świętach rzymskich katolików. Data Wielkanocy w Kościele rzymskokatolickim wyliczana jest nieco inaczej, niż w Kościołach wschodnich, więc w tym samym terminie to święto przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2014 i 2017 roku; przeważnie wierni obrządków wschodnich świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach. W tym roku – podobnie jak w poprzednim – różnica jest tygodniowa.

Wynika ona z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Kościoły wschodnie dodają do tej zasady jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej, która jest również świętem ruchomym. Mimo prób podejmowanych współcześnie, m.in. przez Światową Radę Kościołów, na razie nie udało się ustalić i wprowadzić w życie jednolitych zasad wyliczania sprawiających, by Kościoły chrześcijańskie przyjęły jedną datę Wielkiej Nocy.

Obchody Wielkanocy prawosławnych i grekokatolików – nazywanej też w Kościołach wschodnich Paschą Chrystusową – rozpoczynają się o północy kilkugodzinną Jutrznią Paschalną i liturgią.

Jutro (16 kwietnia) o godzinie 6 rano Radio Olsztyn rozpocznie transmisję uroczystości wielkanocnych z greckokatolickiej katedry w Olsztynie.

Fot. J. Hałuszka

Fot. J. Hałuszka

Fot. J. Hałuszka

Płaszczanica Fot. Eparchia Olsztyńsko-Gdańska

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/J. Chrunik
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Wielkanoc, Wielka Sobota, Kościół Greckokatolicki, poświęcenie pokarmów, płaszczenica
Jak wyglądała wielkanocna niedziela na dawnych Mazurach?

Wielkanocna niedziela na dawnych Mazurach była dużo skromniejsza niż obecnie. Spędzano ją w gronie rodzinnym, a śniadanie było postne – mówi Magdalena Szumska z Muzeum Historycznego...

Zamknij
RadioOlsztynTV