Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Rybak przyjechali kolejni repatrianci z Ukrainy

Uchodźcy z Donbasu Vadim i Anna Maria Wasilewscy mieszkają w ośrodku w Rybakach. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

W ramach łączenia rodzin do ośrodków w Rybakach i w Łańsku przybyło kolejnych 15 osób. Są to głównie krewni osób ewakuowanych przez polski rząd w pierwszej połowie stycznia.

Wśród nich jest pani Julia. 13 stycznia do Polski przyjechał jej mąż i 10-letnia córka. Ona sama musiała zaczekać na Ukrainie na dokumenty.

Wśród nowo przybyłych repatriantów jest też pan Jarosław, który mieszkał z żoną i dwójką dzieci niedaleko Debalcewa. Jeszcze na początku roku, choć nie miał już pracy, liczył na to, że na Ukrainie da się zostać. Później walki się nasiliły i rodzina musiała uciekać. W tej chwili w środkach w Rybakach i w Łańsku przebywa ponad 190 repatriantów z Donbasu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Studentka medycyny Olesia. Fot. Łukasz Węglewski

Tymczasem wśród uchodźców z Ukrainy rośnie niepewność co do ich przyszłych losów. Pojawiają się też pierwsze konkretne oferty pracy. Na razie do ośrodków w Rybakach i Łańsku przyjechali przedstawiciele czterech firm, by zaprezentować szczegóły. W poniedziałek jedna z rodzin pojechała do Zielonej Góry, by na miejscu sprawdzić, na co dokładnie może liczyć.

– Jedna z prywatnych firm zaproponowała pracę dwóm osobom – powiedział Radiu Olsztyn ksiądz Piotr Hartkiewicz, dyrektor ośrodka w Rybakach.

Do tej pory Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zebrało ponad 100 ofert, ale wiele wciąż jeszcze jest weryfikowanych. A jak mówi Olesia, która na Ukrainie studiowała medycynę, wśród repatriantów rośnie niepewność co do ich przyszłości w Polsce.

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Łańsk, Ukraina, uchodźcy, Rybaki
Muzyczny prezent dla uchodźców w Donbasu

Uczniowie Szkoły Muzycznej w Dywitach oraz orkiestra złożona z rodziców uczniów wystąpili z koncertem charytatywnym dla uchodźców z Donbasu. - Program organizowanego w ośrodku Rybakach koncertu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV