Depresja poporodowa
Depresja poporodowa, czyli stan, o którym raczej się nie mówi, bo przecież dziecko powinno być cudowne, a matka szczęśliwa. Tymczasem nawet 25 procent kobiet zamiast radości czuje zniechęcenie, przygnębienie i huśtawkę nastrojów.
Oczywiście da się to wyjaśnić. Obniżony poziom estrogenów i progesteronu, wzrost poziomu prolaktyny odpowiadającej za wytwarzanie pokarmu.
Ale co jeśli po kilkunastu dniach nadal nie ma się ochoty wstać z łóżka; to coś trwa, a nawet się nasila. I dochodzi jeszcze poczucie wstydu. Wtedy trzeba szukać pomocy. Przekonują o tym autorzy kampanii społecznej pod hasłem „Początek w rodzinie”. Kampania gdyńskiego Stowarzyszenia „Zielona Myśl”, które otworzyło pierwszy w Polsce Punkt Pomocy Psychologicznej dla Rodziców Niemowląt i Małych Dzieci potrwa 9 miesięcy.
Ambasadorem, twarzą kampanii jest Joanna Kondrat, pochodząca z Bartoszyc wokalistka, autorka tekstów, laureatka głównej nagrody konkursu Debiuty na ubiegłorocznym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i mama 2-letniego Bruna.
Do wysłuchania raportu na temat depresji poporodowej zaprasza Alicja Kulik:
Posłuchaj także wypowiedzi psycholog, dr Izabeli Sebastyańskiej – Targowskiej: