Debata na temat budowy spalarni w Olsztynie
Gospodarze debaty Adam Socha i Marek Lewiński zastanawiają się nad tym czy budowa spalarni śmieci w Olsztynie ma sens.
W studiu spotkali się: w imieniu prezydenta Olsztyna – prezes spółki MPEC Konrad Nowak, reprezentujący marszałka województwa Bogdan Meina – kierujący Departamentem Ochrony Środowiska, wiceburmistrz Pasymia Maria Cejmer – Pasym jest w gronie gmin, które sprzeciwiają się budowie spalarni i szef klubu radnych PiS w Olsztynie Dariusz Rudnik – przeciwny budowie spalarni.
Jest projekt budowy spalarni odpadów w Olsztynie, przeciwko któremu stanowczo protestuje grupa organizacji pozarządowych i oraz gmin – udziałowców spółki olsztyńskiej ZGOK. Projekt znalazł się na ostatniej prostej. Czy spalarnia powstanie zależy już tylko od tylko od dwóch czynników: czy Polski Fundusz Rozwoju da kredyt na tę inwestycję oraz czy minister środowiska pozytywnie zaopiniuje przedłożony przez marszałka województwa Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami.
Autorzy audycji o opinię ws. spalarni poprosili dr Marka Golenia ze Szkoły Głównej Handlowej, autora kilkudziesięciu prac nt. gospodarki odpadów. W audycji zaprezentowano także stanowisko ministra środowiska w sprawie warmińsko-mazurskiego planu gospodarki odpadami oraz opinię prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa.
Wszystkie oddane do użytku spalarnie w Polsce mają ten sam problem, gminy nie chcą oddawać odpadów, bo jest za drogo. Olsztyński ZGOK ma maksymalną wydajność przerobu odpadów 120 tysięcy ton i pobiera za odbiór odpadów 270 złotych za tonę.
Posłuchaj debaty Adama Sochackiego i Marka Lewińskiego
(bsc)