Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dawna synagoga w Barczewie ma nowego właściciela. Budynek wymaga remontu

Fot. www.powiat-olsztynski.pl

Powiat olsztyński stał się formalnym właścicielem budynku dawnej synagogi w Barczewie. Przez 40 lat opiekowało się nią Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”, prowadząc tam Galerię Sztuki.

Władze powiatu zawarły ze stowarzyszeniem umowę użyczenia, by mogło kontynuować swoją działalność statutową. Budynek wymaga jednak poważnych nakładów finansowych na przeprowadzenie remontu, a pieniądze może pozyskać powiatowy samorząd choćby jako członek wspierający w międzynarodowej sieci Cittaslow. Powiat olsztyński chce, aby synagoga stała się miejscem międzygminnego życia kulturalnego, organizacji kameralnych koncertów i wystaw oraz spotkań twórców.

Według najstarszych istniejących zapisów w Barczewie Żydzi pojawili się w 1825 roku. Należeli oni do ówczesnej gminy żydowskiej w Olsztynie, ale chcieli utworzyć w Barczewie własny dom modlitw. Synagogę udało się oddać do użytku po 10 latach budowy wiosną 1896 roku. Od sierpnia 1938 roku budynek gminnej synagogi przestał być wykorzystywany do celów religijnych. Podczas „nocy kryształowej” z synagogi zdjęto Gwiazdę Dawida.

Budynek w latach 70. przejęło Muzeum Warmii i Mazur, a w 1980 roku Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, synagoga
Trwają Dni Barczewa. Zobacz, co dziś w programie

Trwają obchody tegorocznych Dni Barczewa. W trakcie trzydniowych imprez chętni mogli wziąć już udział w zawodach wędkarskich i turnieju piłkarskim o Puchar Burmistrza Barczewa. W miejskim...

Zamknij
RadioOlsztynTV