Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy powróci kolej nadzalewowa? Starają się o to samorządy Fromborka i Tolkmicka

Fot. Maria Detmer

Czy z Fromborka do Suchacza będzie można pojechać drezyną? Pozytywnie na to pytanie próbują odpowiedzieć samorządowcy z Fromborka i Tolkmicka, którzy podjęli specjalne uchwały w celu możliwości przywrócenia ruchu turystycznego po trasie dawnej kolei nadzalewowej.

O szczegółach opowiedział zastępca burmistrza Fromborka Damian Krasiński.

Podjęcie tych uchwał pozwoliło wystąpić do Polskich Kolei Państwowych o akredytację i spełnienie wszelkiego rodzaju zadań certyfikacyjnych, umożliwiających rozpoczęcie działalności. Specjalna ustawa umożliwia gminom wskazanie takiego zarządcy, który później na tym terenie będzie świadczyć usługę tej nadzalewowej kolei drezynowej.

00:00 / 00:00

Ostatnie regularne pociągi pojawiły się w tym miejscu ponad 16 lat temu, w 2006 roku. Od tej pory dawna linia kolejowa jest nieużywana, zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. Teren torów kolejowych jest w tej chwili porośnięty krzakami oraz wymaga całkowitego uporządkowania przed uruchomieniem ruchu turystycznego.

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, Frombork, turystyka, Kolej Nadzalewowa, drezyna
Czarne. Złote. Czerwone. Rzecz o sztuce życia

Dr Jowita Jagla od 2014 pracuje w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Wcześniej była charyzmatycznym pedagogiem, wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. We Fromborku jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV