Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy kanał przez Mierzeję Wiślaną to autostrada bez zjazdu? Posłuchaj senatorów z Warmii i Mazur

Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła

O kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną oraz nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym rozmawiali parlamentarzyści, z którymi rozmawiał Krzysztof Kaszubski.

– Do otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zostały niespełna 4 miesiące, tymczasem nie pogłębiono jeszcze około kilometra drogi wodnej i nie ma obrotnicy na rzece Elbląg – alarmował w Radiu Olsztyn senator PO Jerzy Wcisła. Senator zaapelował do rządu o pieniądze na dalszą część inwestycji.

Budujemy kanał, którym mogą płynąć statki o zanurzeniu 4,5 metra i długości 100 metrów. Te statki nigdzie nie mogą zjechać, bo nie ma zjazdu z tej autostrady. Nie mogą dopłynąć do żadnego portu, czyli w ten kanał nie wpłyną. Trudno doszukiwać się złej woli z mojej strony, jeśli mówię dokończcie ten kanał do nabrzeży portowych.

Tymczasem senator PiS Bogusława Orzechowska wezwała władze Elbląga do zaangażowania się w tę inwestycję.

Prezydent Elbląga powinien wykazać się dobrą wolą i starać się działać. W sytuacjach gdzie są bardzo dobre samorządy, to współpraca rządu z samorządem, niezależnie od opcji politycznej ma się świetnie.

Jak zapewnia wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk prace na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem. Otwarcie kanału jest planowane na 17 września.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Prawo i Sprawiedliwość głosowało tylko za dwiema z około trzydziestu senackich poprawek – tak o głosowaniu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w Senacie mówiła Bogusława Orzechowska. Zdaniem senator PiS część poprawek była niekonstytucyjna.

Pozostałe poprawki przeszły większością senacką. Część z nich była niekonstytucyjna, stwierdzili ci, którzy zajmowali się tworzeniem tej ustawy w kancelarii prezydenta.

Innego zdania jest senator PO Jerzy Wcisła, który przekonuje, że poprawki w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są zgodne z konstytucję.

Co do niekonstytucyjności mam zupełnie inna opinię. Jest to potwierdzone i przez TSUE, i środowisko prawników, że niekonstytucyjny jest stan obecny, a my dążymy do przywracania konstytucji.

Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Całość nowelizacji poparło wszystkich 97 senatorów uczestniczących w głosowaniu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

Więcej w Elbląg, port, kanał, przekop, Mierzeja Wiślana, rzeka Elbląg, kanał żeglugowy, nowelizacja
Historyczny moment. Zalano śluzę przekopu Mierzei Wiślanej

W kanale żeglugowym na Mierzei Wiślanej rozpoczęło się zalewanie śluzy. Napełnianie następuje od strony Zatoki Gdańskiej. Potem rozpoczną się testy - podał  Urząd Morski w Gdyni....

Zamknij
RadioOlsztynTV