Czy kanał przez Mierzeję Wiślaną to autostrada bez zjazdu? Posłuchaj senatorów z Warmii i Mazur
O kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną oraz nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym rozmawiali parlamentarzyści, z którymi rozmawiał Krzysztof Kaszubski.
– Do otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zostały niespełna 4 miesiące, tymczasem nie pogłębiono jeszcze około kilometra drogi wodnej i nie ma obrotnicy na rzece Elbląg – alarmował w Radiu Olsztyn senator PO Jerzy Wcisła. Senator zaapelował do rządu o pieniądze na dalszą część inwestycji.
Budujemy kanał, którym mogą płynąć statki o zanurzeniu 4,5 metra i długości 100 metrów. Te statki nigdzie nie mogą zjechać, bo nie ma zjazdu z tej autostrady. Nie mogą dopłynąć do żadnego portu, czyli w ten kanał nie wpłyną. Trudno doszukiwać się złej woli z mojej strony, jeśli mówię dokończcie ten kanał do nabrzeży portowych.
Tymczasem senator PiS Bogusława Orzechowska wezwała władze Elbląga do zaangażowania się w tę inwestycję.
Prezydent Elbląga powinien wykazać się dobrą wolą i starać się działać. W sytuacjach gdzie są bardzo dobre samorządy, to współpraca rządu z samorządem, niezależnie od opcji politycznej ma się świetnie.
Jak zapewnia wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk prace na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem. Otwarcie kanału jest planowane na 17 września.
Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Prawo i Sprawiedliwość głosowało tylko za dwiema z około trzydziestu senackich poprawek – tak o głosowaniu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w Senacie mówiła Bogusława Orzechowska. Zdaniem senator PiS część poprawek była niekonstytucyjna.
Pozostałe poprawki przeszły większością senacką. Część z nich była niekonstytucyjna, stwierdzili ci, którzy zajmowali się tworzeniem tej ustawy w kancelarii prezydenta.
Innego zdania jest senator PO Jerzy Wcisła, który przekonuje, że poprawki w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są zgodne z konstytucję.
Co do niekonstytucyjności mam zupełnie inna opinię. Jest to potwierdzone i przez TSUE, i środowisko prawników, że niekonstytucyjny jest stan obecny, a my dążymy do przywracania konstytucji.
Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Całość nowelizacji poparło wszystkich 97 senatorów uczestniczących w głosowaniu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski