Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Część szkół rozpoczęło akcję szczepień przeciw COVID-19. Ile osób chce przyjąć preparat?

Rodzice około 4 procent uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego zadeklarowało chęć zaszczepienia przeciwko COVID-19 w szkołach. Akcje szczepień w niektórych placówkach już się rozpoczęły.

O tym, jak mają przebiegać szczepienia młodzieży powyżej 12 roku życia, decydują dyrektorzy szkół . Jeśli jest dużo chętnych, szczepienia mogą odbyć się w szkole, jeśli mniej, to uczniowie wspólnie idą do powszechnego punktu szczepień. W województwie warmińsko-mazurskim chęć zaszczepienia dziecka w szkole zadeklarowało około 3,5 tysiąca osób. W pierwszych dniach września z uczniami prowadzone były zajęcia informacyjne, później podczas zebrań z rodzicami przekazywano deklaracje chęci zaszczepienia.

Z danych, które przekazali dyrektorzy olsztyńskich placówek wynika, że w szkołach nie będą powstawały specjalne punkty szczepień, choć w kilkunastu z nich są chętni do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 – wyjaśnia Anida Samoraj z Wydziału Edukacji olsztyńskiego magistratu.

Nadal jest rozeznanie wśród zainteresowanych czy będą chętni, czy nie. Zainteresowanie szczepieniami wykazano w 11 szkołach. Placówki rozważają, czy nie zorganizować wycieczek na szczepienia.

Są placówki, w których mimo przeprowadzonej akcji informacyjnej, nie ma żadnego zainteresowania szczepieniami, to m.in. SP nr 3 w Olsztynie – przyznaje dyrektor Joanna Sędrowska.

Zainteresowanie szczepieniami jest niestety zerowe. Liczyłam na to, że kilkoro rodziców zgłosi swoje dzieci  do szczepienia. Był jeden telefon od mamy, która stwierdziła, że jeżeli nie ma nikogo więcej (…) nie złożyła deklaracji i powiedziała, że sama zorganizuje szczepienia.

W województwie warmińsko-mazurskim, do tej pory zaszczepionych zostało około 30 procent młodzieży w wieku od 12 do 18 lat. Podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni mogli także zostać rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia swojego dziecka.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, szkoła, uczniowie, szczepienie, uczeń
Dobry start w regionie. Prawie 43 miliony złotych na kontach rodziców

Ponad 90 procent uprawnionych złożyło już wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę świadczenia z programu Dobry start. Na konta rodziców i opiekunów trafił do tej...

Zamknij
RadioOlsztynTV