Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cześć i chwała bohaterom! Przez cały dzień na Warmii i Mazurach trwały uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych

Fot. D. Grzymska

69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Od rana w regionie trwały uroczystości.

Olsztyn

Skwer im. gen Emila Fieldorfa Nila

– Czujemy się w obowiązku wypełniać testament żołnierzy niezłomnych – przekonywał Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość poprzedziła msza, po której zebrani udali się na skwer im. gen Emila Fieldorfa Nila złożyć wieńce i kwiaty.

Szósty rok z rzędu Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego organizują uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych i patrona skweru – przypomniał Radosław Nojman, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

00:00 / 00:00

Szef olsztyńskich struktur PiS Jerzy Szmit podkreślał, że środowiska prawicowe są spadkobiercami żołnierzy wyklętych.

00:00 / 00:00

Pomnik AK u zbiegu ul. Dąbrowszczaków i Al. Piłsudskiego 

Biało-czerwony wieniec spoczął pod pomnikiem Armii Krajowej u zbiegu ul. Dąbrowszczaków i Al. Piłsudskiego w Olsztynie. W tym roku uroczystość była skromna, co potwierdził prezydent Piotr Grzymowicz.

00:00 / 00:00

Wieniec wspólnie z prezydentem Grzymowiczem złożył przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, Robert Szewczyk.

00:00 / 00:00

Pomnik Armii Krajowej odsłonięto w 2014 roku. Siedmiometrowa konstrukcja została zaprojektowana przez olsztyńskiego artystę, Janusza Wierzyńskiego. Głównym elementem pomnika jest, wykonany z aluminium, ponad metrowy powstańczy orzeł.

Rudzie

W Rudziach koło Gołdapi, w 1952 r zginęło trzech żołnierzy wyklętych i gospodyni, która im pomagała. Rok temu stanął tam pomnik poświęcony tym wydarzeniom, a dzisiaj odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ten dzień jest bardzo ważny. Oddajemy im hołd i przywracamy pamięć. To nasze zadanie – zadanie wolnej Polski

– mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

– Tworzymy łańcuch pokoleń – mówi Jarosław Witkowski, bratanek Franciszka i Mieczysława, którzy walczyli w Rudziach.

Ci ludzie, często bezimienni, muszą być wskrzeszeni. Pamięć o przeszłości pozwala zachować tożsamość narodową.

W uroczystości wzięli udział żołnierze z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Elbląg

Uroczystości w Elblągu odbyły się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość, którą organizują władze miasta, miała oprawę wojskową, z Apelem Pamięci i salwą honorową.

Czcimy pamięć żołnierzy niezłomnych, ja ich nazywam od wielu lat nieśmiertelnymi, ponieważ należy im się pamięć. A pamięć jest nieśmiertelna

– mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski.

W uroczystości wzięli udział kombatanci i ich rodziny, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, wojsko oraz wszystkie służby mundurowe, Były poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy Elbląga. W tym samym czasie w Komunalnym Lesie Bażantarnia zaczął się 8. Bieg Tropem Wilczym z udziałem 250 biegaczy – dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Autor: D. Grzymska/ M. Zbrożek/ M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, żołnierze wyklęci, Piotr Grzymowicz, Artur Chojecki, obchody, Żołnierze Niezłomni, uroczystość, prezydent Olsztyna
Olsztynianie oddali cześć niezłomnym żołnierzom. Przebiegli dystans 1963 metrów

W Olsztynie o 12.00 rozpoczął się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Składamy hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia - mordowanym,...

Zamknij
RadioOlsztynTV