Olsztyn, Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Gołdap
Cześć i chwała bohaterom! Przez cały dzień na Warmii i Mazurach trwały uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych
69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od rana w regionie trwały uroczystości.
Olsztyn
Skwer im. gen Emila Fieldorfa Nila
– Czujemy się w obowiązku wypełniać testament żołnierzy niezłomnych – przekonywał Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość poprzedziła msza, po której zebrani udali się na skwer im. gen Emila Fieldorfa Nila złożyć wieńce i kwiaty.
Szósty rok z rzędu Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego organizują uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych i patrona skweru – przypomniał Radosław Nojman, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.
Szef olsztyńskich struktur PiS Jerzy Szmit podkreślał, że środowiska prawicowe są spadkobiercami żołnierzy wyklętych.
Pomnik AK u zbiegu ul. Dąbrowszczaków i Al. Piłsudskiego
Biało-czerwony wieniec spoczął pod pomnikiem Armii Krajowej u zbiegu ul. Dąbrowszczaków i Al. Piłsudskiego w Olsztynie. W tym roku uroczystość była skromna, co potwierdził prezydent Piotr Grzymowicz.
Wieniec wspólnie z prezydentem Grzymowiczem złożył przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, Robert Szewczyk.
Pomnik Armii Krajowej odsłonięto w 2014 roku. Siedmiometrowa konstrukcja została zaprojektowana przez olsztyńskiego artystę, Janusza Wierzyńskiego. Głównym elementem pomnika jest, wykonany z aluminium, ponad metrowy powstańczy orzeł.
Rudzie
W Rudziach koło Gołdapi, w 1952 r zginęło trzech żołnierzy wyklętych i gospodyni, która im pomagała. Rok temu stanął tam pomnik poświęcony tym wydarzeniom, a dzisiaj odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Ten dzień jest bardzo ważny. Oddajemy im hołd i przywracamy pamięć. To nasze zadanie – zadanie wolnej Polski
– mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
– Tworzymy łańcuch pokoleń – mówi Jarosław Witkowski, bratanek Franciszka i Mieczysława, którzy walczyli w Rudziach.
Ci ludzie, często bezimienni, muszą być wskrzeszeni. Pamięć o przeszłości pozwala zachować tożsamość narodową.
W uroczystości wzięli udział żołnierze z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Elbląg
Uroczystości w Elblągu odbyły się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość, którą organizują władze miasta, miała oprawę wojskową, z Apelem Pamięci i salwą honorową.
Czcimy pamięć żołnierzy niezłomnych, ja ich nazywam od wielu lat nieśmiertelnymi, ponieważ należy im się pamięć. A pamięć jest nieśmiertelna
– mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski.
W uroczystości wzięli udział kombatanci i ich rodziny, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, wojsko oraz wszystkie służby mundurowe, Były poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy Elbląga. W tym samym czasie w Komunalnym Lesie Bażantarnia zaczął się 8. Bieg Tropem Wilczym z udziałem 250 biegaczy – dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Autor: D. Grzymska/ M. Zbrożek/ M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska
ZOBACZ TAKŻE
W regionie trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz program Na Warmii i Mazurach jak co roku upamiętniani są żołnierze antykomunistycznego i […]
W regionie trwają uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci obchodzimy od 2011 roku Na Warmii i Mazurach obchodzona jest pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i […]
Przedstawiciele władz upamiętnili 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej W Olsztynie uczczono dziś 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pod pomnikiem […]
Strefa płatnego parkowania w Olsztynie. Po decyzji wojewody miasto zapowiada kolejne kroki Wojewoda warmińsko-mazurski uchylił część uchwały rady miasta Olsztyna dotyczącą ulg […]