Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czas wyciszenia, skupienia i modlitwy

Wielki Piątek

To czas wyciszenia, skupienia i modlitwy – Wielki Piątek obchodzą katolicy, ewangelicy i wierni Kościoła Wschodniego. To dzień bardzo surowego postu.

Niektórzy – dziś i jutro – nic nie jedzą, a ich pierwszym posiłkiem jest dopiero wielkanocne śniadanie. Inni powstrzymują się od posiłku – jak w kościołach obrządku wschodniego – do czasu wyniesienia płaszczenicy. Płaszczenica to całun z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. Taki grób ustawiany jest na środku świątyni i otoczony świeżymi kwiatami, które wierni przynoszą ze sobą do cerkwi. W warmińsko-mazurskiem mieszka około 40 tys. wiernych obrządku wschodniego – prawosławnych i grekokatolików.

W kościele katolickim w Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża.

Także dla większości ewangelików, Wielki Piątek to najważniejszy dzień w roku liturgicznym. „Krzyż znajduje się w centrum refleksji Kościoła Luterańskiego od początku” – wyjaśnia ksiądz Tomasz Wola, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pile. We wszystkich parafiach luterańskich nabożeństwa wielkopiątkowe odprawiane są wieczorem, a w dużych wspólnotach – również rano. W niektórych kościołach można także usłyszeć dwie „Pasje” Jana Sebastiana Bacha – według świętego Jana i według świętego Mateusza.

 

ZOBACZ TAKŻE

RadioOlsztynTV