Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skąd pochodzi przesąd, że w piątek trzynastego zdarzają się nieszczęścia?

Dziś piątek trzynastego. Dla jednych to dzień, jak każdy inny, dla innych – źródło stresu. Zapytaliśmy mieszkańców Olsztyna, czy ten piątek jest dla nich pechowy.

Niektórzy z nas obawiają się liczby 13, dlatego że 12 jest liczbą doskonałości. Mamy przecież 12 miesięcy w roku, 12 godzin na zegarze i 12 znaków zodiaku. Trzynastka zatem wydaje się nieracjonalną liczbą i musi przynosić pecha.

Czy piątek trzynastego to pechowy dzień? Zapytaliśmy o to mieszkańców Olsztyna. Posłuchaj sondy.

Jak mówią historycy, pechowe zabarwienie piątku trzynastego zaczęło się… w piątek, 13 października 1307 roku. Wtedy to – tuż przed śmiercią na stosie, mistrz Zakonu Templariuszy miał przekląć Króla Francji i Papieża. Rok później obaj nie żyli.

Inni uważają, że piątek trzynastego był pechowy już w czasach babilońskich. Starożytni wierzyli bowiem, że na tablicach brakuje trzynastego paragrafu. A inni twierdzą, że w piątek trzynastego umarł na krzyżu Jezus Chrystus. Teorii jest naprawdę wiele.

Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w piątek, 13, pech
Piątek ratuje debiut Michniewicza

Polska zremisowała ze Szkocją 1:1 (0:0) w towarzyskim meczu piłkarskim w Glasgow. Wyrównującą bramkę dla biało-czerwonych zdobył w doliczonym czasie gry z rzutu karnego Krzysztof Piątek....

Zamknij
RadioOlsztynTV