Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Coraz więcej pieniędzy na wsparcie. Program Aktywny Samorząd ma likwidować bariery
Od ułatwienia dostępu do edukacji, przez zakup sprzętu inwalidzkiego i protez, po zakup sprzętu komputerowego i wsparcie w zaopiekowaniu się dziećmi, by rodzic mógł być aktywny na rynku pracy. Trwa nabór wniosków w programie Aktywny Samorząd.
Program ma likwidować bariery, na które natrafiają osoby z niepełnosprawnościami. Pieniądze na ten cel przekazuje PFRON. Tylko w powiecie olsztyńskim co roku po wsparcie sięga około 130 osób.
Aneta Kopacz z PCPR-u w Olsztynie wyjaśnia, że program podzielono na dwa moduły. Większość wniosków będzie przyjmowana do końca sierpnia. Wyjątkiem są te związane z edukacją. Do końca marca trwa nabór dokumentów od osób, które chcą uzyskać finansowe wsparcie na pierwszy semestr nauki w szkole policealnej lub studiach wyższych. Nabór wniosków na drugi semestr ruszy we wrześniu.
A te można składać osobiście w PCPR-ach lub korzystając z System Obsługi Wsparcia SOW. To specjalny program stworzony przez PFRON, który powstał by ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym – dodał dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON Mateusz Szkaradziński.
Co roku w związku z dużym zainteresowaniem w programie Aktywny Samorząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lokowane są wyższe środki. W skali kraju w 2022 przeznaczono na niego 200 mln złotych, w tym 20 milionów więcej.
Dyrektor Szkaradziński poinformował, że ma to też odzwierciedlenie w Warmińsko-Mazurskiem. W 2021 roku do regionu trafiło 6 mln złotych, rok później pół miliona więcej.
Aneta Kopacz z PCPR-u w Olsztynie, która przyjmuje wnioski zauważa natomiast, że zainteresowanie jest bardzo duże. Tylko w powiecie olsztyńskim co roku po wsparcie sięga około 130 osób.
O wsparcie mogą ubiegać osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, które są wieku aktywności zawodowej. Mowa o kobietach do 60. roku życia i mężczyznach w wieku do 65 lat.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska