Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej pieniędzy na wsparcie. Program Aktywny Samorząd ma likwidować bariery

Fot. Fotolia

Od ułatwienia dostępu do edukacji, przez zakup sprzętu inwalidzkiego i protez, po zakup sprzętu komputerowego i wsparcie w zaopiekowaniu się dziećmi, by rodzic mógł być aktywny na rynku pracy. Trwa nabór wniosków w programie Aktywny Samorząd.

Program ma likwidować bariery, na które natrafiają osoby z niepełnosprawnościami. Pieniądze na ten cel przekazuje PFRON. Tylko w powiecie olsztyńskim co roku po wsparcie sięga około 130 osób.

Aneta Kopacz z PCPR-u w Olsztynie wyjaśnia, że program podzielono na dwa moduły. Większość wniosków będzie przyjmowana do końca sierpnia. Wyjątkiem są te związane z edukacją. Do końca marca trwa nabór dokumentów od osób, które chcą uzyskać finansowe wsparcie na pierwszy semestr nauki w szkole policealnej lub studiach wyższych. Nabór wniosków na drugi semestr ruszy we wrześniu.

00:00 / 00:00

A te można składać osobiście w PCPR-ach lub korzystając z System Obsługi Wsparcia SOW. To specjalny program stworzony przez PFRON, który powstał by ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym – dodał dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON Mateusz Szkaradziński.

00:00 / 00:00

Co roku w związku z dużym zainteresowaniem w programie Aktywny Samorząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lokowane są wyższe środki. W skali kraju w 2022 przeznaczono na niego 200 mln złotych, w tym 20 milionów więcej.

Dyrektor Szkaradziński poinformował, że ma to też odzwierciedlenie w Warmińsko-Mazurskiem. W 2021 roku do regionu trafiło 6 mln złotych, rok później pół miliona więcej.

Aneta Kopacz z PCPR-u w Olsztynie, która przyjmuje wnioski zauważa natomiast, że zainteresowanie jest bardzo duże. Tylko w powiecie olsztyńskim co roku po wsparcie sięga około 130 osób.

00:00 / 00:00

O wsparcie mogą ubiegać osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, które są wieku aktywności zawodowej. Mowa o kobietach do 60. roku życia i mężczyznach w wieku do 65 lat.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, niepełnosprawni, PFRON, wnioski, wsparcie
Torbę z pieniędzmi wrzuciła pod zaparkowane auto. Straciła 70 tysięcy złotych

Kolejne mieszkanki województwa warmińsko-mazurskiego padły ofiarą oszustów podających się za policjantów i pracowników banku. Straciły dziesiątki tysięcy złotych. 73-latka z Olsztyna zaufała oszustom, którzy przez telefon...

Zamknij
RadioOlsztynTV