Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od smartfona
Coraz więcej osób zmaga się z uzależnieniem od telefonu komórkowego. Problemem jest też narażenie, zwłaszcza najmłodszych, na skutki promieniowania tych urządzeń.
Anna Kupcyś z wojewódzkiej stacji Sanepidu w Olsztynie radziła, jak ograniczyć kontakt z niebezpiecznym polem elektromagnetycznym telefonów.
Wszędzie jest pole elektromagnetyczne. Ono nas otacza. Ale możemy się przed nim trochę chronić. Nie powinniśmy zasypiać z telefonem przy głowie, pod poduszką. Warto przykładać go do ucha dopiero, gdy rozmówca odbierze połączenie i korzystać z zestawów głośnomówiących
– powiedziała.
Wielu rodziców nie kontroluje, ile dzieci spędzają czasu z telefonem. – Nawet jeśli próbują ten czas ograniczać, to brakuje im konsekwencji. Pozwalają na dodatkowe 5 minut, które często przechodzą w 3 godziny – podkreśliła Anna Sikorska, terapeutka uzależnień.
Częstsze korzystanie ze smartfona prowadzi do uzależnienia. To zjawisko można porównać do uzależnienia od narkotyków czy alkoholu. Dziecko z telefonem w ręku przestaje być zainteresowane innymi aktywnościami i stopniowo wycofuje się z życia rodzinnego i społecznego.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko