Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są pieniądze na wsparcie rodzin. Kto może je dostać?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Kolejne wsparcie rodzin stało się realne. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia – tak zwanego babciowego.

Ustawa przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

1500 złotych na jedno dziecko, ale nie tylko dla przysłowiowej babci, ale również jeśli rodzic zdecyduje się na umieszczenie dziecka w żłobku, 1500 złotych wędruje za dzieckiem. Wypłacane jest wtedy gminie, która ten żłobek prowadzi. Ma to również zachęcić gminy do otwierania nowych żłobków. Gminy mają zagwarantowane pieniądze na utrzymanie dziecka

– wyjaśnił wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer.

Program „aktywnie w domu” przeznaczony jest natomiast głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Pieniądze z programu „Aktywny rodzic” mają być wypłacane od pierwszego października.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie prowadzi natomiast nabór wniosków w programie „Aktywny maluch”. Ten skierowany jest do samorządów z całego województwa, które potrzebują finansowej pomocy przy budowie lub uruchomieniu żłobka lub innej formy pomocy dla dzieci do trzeciego roku życia.

– Program został zmieniony i daje więcej możliwości niż jego poprzednie edycje – powiedział Mateusz Szauer.

Przede wszystkim dofinansowanie do utworzenia miejsca żłobkowego wzrosło z 36 do 57 tysięcy. To jest zachęta dla włodarzy miast, żeby te miejsca żłobkowe zakładać. Nabór jest ciągły, to wyczerpania środków

– wskazał.

Według danych urzędu wojewódzkiego, ponad 50 procent gmin w naszym regionie nie zapewnia opieki dzieciom w wieku żłobkowym. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy wschodu województwa, ale białych plam nie brakuje w całym regionie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w dzieci, dziecko, żłobek
Podwójne szczęście i wiele wyzwań. Dziś Ogólnopolski Dzień Bliźniąt

Bliźnięta przychodzą na świat raz na 80 porodów, a dziś mają swoje święto. 19 maja przypada Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. W Polsce rodzi się coraz więcej bliźniąt....

Zamknij
RadioOlsztynTV