Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Są pieniądze na wsparcie rodzin. Kto może je dostać?
Kolejne wsparcie rodzin stało się realne. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia – tak zwanego babciowego.
Ustawa przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.
1500 złotych na jedno dziecko, ale nie tylko dla przysłowiowej babci, ale również jeśli rodzic zdecyduje się na umieszczenie dziecka w żłobku, 1500 złotych wędruje za dzieckiem. Wypłacane jest wtedy gminie, która ten żłobek prowadzi. Ma to również zachęcić gminy do otwierania nowych żłobków. Gminy mają zagwarantowane pieniądze na utrzymanie dziecka
– wyjaśnił wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer.
Program „aktywnie w domu” przeznaczony jest natomiast głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.
Pieniądze z programu „Aktywny rodzic” mają być wypłacane od pierwszego października.
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie prowadzi natomiast nabór wniosków w programie „Aktywny maluch”. Ten skierowany jest do samorządów z całego województwa, które potrzebują finansowej pomocy przy budowie lub uruchomieniu żłobka lub innej formy pomocy dla dzieci do trzeciego roku życia.
– Program został zmieniony i daje więcej możliwości niż jego poprzednie edycje – powiedział Mateusz Szauer.
Przede wszystkim dofinansowanie do utworzenia miejsca żłobkowego wzrosło z 36 do 57 tysięcy. To jest zachęta dla włodarzy miast, żeby te miejsca żłobkowe zakładać. Nabór jest ciągły, to wyczerpania środków
– wskazał.
Według danych urzędu wojewódzkiego, ponad 50 procent gmin w naszym regionie nie zapewnia opieki dzieciom w wieku żłobkowym. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy wschodu województwa, ale białych plam nie brakuje w całym regionie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko