Co zrobić, aby każda ze stron sporu była zadowolona z rozwiązania?
Mediacje, czyli metoda rozwiązywania sporów i konfliktów, w której osoba trzecia – bezstronny mediator – pomaga skonfliktowanym stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i dojściu do wspólnie akceptowanej ugody.
Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego był doktor Adam Zienkiewicz, radca prawny oraz mediator, pracujący także na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
I. Malewska: Mediacje jako sposób rozwiązywania sporów narodziły się w Wielkiej Brytanii a rozkwitły w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się jednak, że historia tego typu ugód sięga znacznie dalej.
Dr A. Zienkiewicz: Należy pamiętać, że praktycznie każda kultura prawna różnych kontynentów wytworzyła formy polubowne. W Europie moglibyśmy się posłużyć instytucjami prawa rzymskiego. Nawet badania antropologów dotyczące kultur prymitywnych pokazują, że instytucje sędziego pokoju lub próby polubownego rozwiązywania konfliktów są znane w zasadzie każdej kulturze.
I. Malewska: W mediacjach chodzi o to, żeby szybko oraz bez większych kosztów zakończyć konflikt. Są różne rodzaje mediacji, prawda?
Dr A. Zienkiewicz: Oczywiście. Priorytetem może być zawarcie porozumienia skoncentrowanego przede wszystkim na kwestiach monetarnych, finansowych. To domena sporów gospodarczych. Ale i w takich mediacjach okazuje się, że ważne są relacje, komunikacja i budowanie współpracy na przyszłość. Mediacja ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko umowę, w której strony zobowiązują się co do tego, jakiego rodzaju świadczenia będą realizowane.
Posłuchaj rozmowy z dr Adamem Zienkiewiczem.
Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach był Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
K. Kaszubski: Czym jest mediacja i w jakich sytuacjach możemy próbować mediacji?
M. Bobrowicz: Podobno funkcjonuje 65 pojęć mediacji. Ja najczęściej mówię, że mediacje to zarządzane przez mediatora negocjacje. Czasami jest tak, że strony, które są w konflikcie zaczynają rozmawiać, usiłują negocjować. Często jednak im się nie udaje, ponieważ we wszystkich konfliktach jest bardzo niski poziom zaufania. Strony przestają ze sobą rozmawiać i nie udzielają sobie informacji. W tym momencie z pomocą powinien przyjść mediator – osoba bezstronna i neutralna w stosunku do konfliktu i stron. On pomaga rozmawiać i zdefiniować problem oraz szuka rozwiązania, które zaakceptują obie strony.
Posłuchaj rozmowy z Maciejem Bobrowiczem.
Redakcja: D. Kucharzewska/A.Dybcio