Bliższe Spotkania – 23.11.2022
Mediacje rówieśnicze oraz cichy zabójca czad – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.
Konflikty zdarzają się w każdej grupie rówieśniczej, także wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Jak je rozwiązywać? Jedną z form są mediacje szkolne. Coraz więcej szkół w Polsce szkoli uczniów i nauczycieli do roli mediatora. Skąd pomysł na mediacje rówieśnicze? Mówiła o tym Anna Struk, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie.
Jak powinny wyglądać takie mediacje mówiła pedagog z V LO i opiekunka szkolnych mediacji Agnieszka Szczerbowicz.
Co o takiej formie rozwiązywania konfliktów sądzą sami uczniowie – mediatorzy?
Choć mamy jeszcze kalendarzową jesień, to kilka dni temu zawitała biała i mroźna zima. Temperatury spadły poniżej zera, a sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Powrócił też problem czadu.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o pierwszych zgonach w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Do tragedii doszło także na Warmii i Mazurach. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem i cichym zabójcą, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, dlatego nie widać go ani nie czuć.
Jak powiedział wojewoda Artur Chojecki, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu urząd wojewódzki przekazał naszym słuchaczom czujki czadu.
Jak uniknąć tragedii i zadbać o swoje bezpieczeństwo radził starszy kapitan Grzegorz Różański, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy