Wpłynęły cztery uwagi: od fundacji i od trzech osób fizycznych. Zostały one przekazane inwestorowi, by się do nich odniósł. Jeśli nie będzie nowych dowodów w sprawie to strony zostaną zawiadomione o zakończeniu postępowania, by mogły zapoznały się z całością dokumentacji
– podkreślił. Dodał, że decyzja warunkująca budowę parku rozrywki może zostać wydana w lipcu.
Inwestor będzie mógł zacząć budowę, gdy starostwo powiatowe w Olsztynie wyda pozwolenie. Jak podał burmistrz, prace mogłyby się rozpocząć nawet w wakacje.
Uwagi, jakie wnieśli mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, dotyczyły głównie obaw dotyczących pogorszenia komunikacji w sąsiedztwie parku.
Pracujemy nad tym, by poprawić dostępność komunikacyjną. Toczy się postępowanie dotyczące wyłonienia wykonawcy, który zmodernizuje drogę z Olsztynka do Łutynowa. Zabiegamy też o to, by globalnie rozwiązać kwestie dotyczącą przejazdu przez Olsztynek
– dodał burmistrz.
Burmistrz pytany o wpływy do budżetu z tytułu podatków, powiedział, że one są uzależnione od wartości przedsięwzięcia, a na razie trudno je określić. Jak mówił, wzrośnie ruch turystyczny, a wstępne szacunki mówią o tym, że pracę sezonową może zyskać kilkaset osób.
W kwietniu RDOŚ w Olsztynie przekazał, że park rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem może powstać, ale pod warunkiem ochrony zwierząt i siedlisk przyrodniczych. Planowana inwestycja ma być w sąsiedztwie cennego przyrodniczo terenu – Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Kilka kilometrów od Łutynówka, w Nadrowie, znajduje się rezerwat Bagna Nadrowskie dla populacji żółwia błotnego.
Waraksa informował, że w planach inwestora, rozłożonych na kilka lat, jest stworzenie tematycznego parku rozrywki, w tym zagospodarowanie istniejących obiektów po byłym gospodarstwie rolnym oraz budowa m.in. karuzeli dla dzieci, minicoasterów, strefy familijnej ze spływami wodnymi, kolejki widokowej, a także strefy Water Parku, obejmującej baseny kąpielowe, zjeżdżalnie, plaże z leżakami. Docelowo ma powstać też infrastruktura towarzysząca i techniczna – m.in. hotele, obiekty handlowo-usługowe, parkingi.
Według inwestora przewidywana powierzchnia terenu objętego planowaną zabudową parku wyniesie około 100 ha. Tereny nieobjęte zabudową pozostaną biologicznie czynne. Są to tereny lasów, zadrzewień, zieleni naturalnej i tereny rolne.
Autor: A. Libudzka/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy